SEN İSTERSEN

Yazımın başlığındaki ifade Aydın Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından merhum Mustafa Çezik’in şiirlerinden oluşan kitaba ait.

Aydın’da uzun yıllar Mücadele gazetesini yayımlayan Çezik, rahmetli dedem Yusuf Büyükçoban’ın dostlarındandı. Ben dönem itibarıyla kendisiyle tanışma olanağı bulamadım ama oğlu, gazeteci büyüğüm Güçlü Çezik, hayatta tanıdığım en güzel insanlardan birisidir. Yaklaşık 10 küsur yıl önce dedemin kitaplığını karıştırırken ‘Sen İstersen’ adlı şiir kitabı geçti elime ve okumaya başladım.

Çoğunluğu serbest nazımla kaleme alınan şiirler, Aydın’a, aşka, sevgiye, hasrete, inanca dair pek çok duyguyu barındırıyor. O gün bugündür, benim için bir ‘başucu kitabı’ olan bu eseri çeşitli aralıklarla tekrar tekrar okur, derin duygulara, düşüncelere dalar giderim.

Şiir sever bir kişi olarak yalnızca ünlü şairlerin değil, amatör şairlerin kaleme aldığı şiirlere de apayrı bir ilgim vardır. Mustafa Çezik’in şiirlerini okurken de o anlam derinliğini, duygu yoğunluğunu, içtenliği iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

İşte o şiirlerden birisi:

Akşam oldu hava karardı

Göçmen kuşlar yuvalarına vardı

Yanımda ne bir dost ne bir arkadaş

Bir başına yapayalnızım yar

Yüreğimde ruhumda derin bir hüzün

Karamsarlık bulutları başımda

Deli bir esinti arada sırada

Göğsüme vuruyor yar

Bitmeyen tükenmeyen kör karanlık geceler

Güneşe hasret gözlerim sabahı bekler

Yorgun bedenim yokluğunda

Sara nöbetinde nefes alışlarım zorlaşır

Yaşıyor muyum ölümüyüm bilemem

Yıllardan beri yokluğunda

Seni yaşıyorum sensizliğinde

Ve gurbetteyim yar…

Görüldüğü üzere gurbeti, yalnızlığı, sevgiyi dört dörtlük anlatan bir şiir. Bu vesileyle halihazırda yöneticileri arasında bulunduğum Aydın Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki başkanlarından merhum Mustafa Çezik’i saygıyla, rahmetle anıyorum. Ruhu şâd olsun…