AYDIN ARAÇ SAYISI ve TRAFİK ÇİLESİ, İLK SIRADA

İyi ki İstanbul’a yağan kar Aydın’a pek yağmıyor.

Televizyonlardan canlı olarak izledik trafik karmaşasını.

Aslında Doğu Anadolu da kar insan boyu ama, neden se İstanbul2a yağınca haber oluyor kar.

Ne demişler, İstanbul hapşırsa, Anadolu nezle olur.

Gelelim Aydın’a..!

Aydın kişi başına düşen araç sayısı Türkiye ortalamasının çok üzerinde ve trafik sorununun yaşandığı illerin başında geldiği herkesin malumudur.

Özellikle kent içinde dar Hükümet Bulvarı ile Gazi Bulvarı ve bu ana arterlerle kesişen zafer Meydanı ,Atatürk Bulvarı Ramazanpaşa Kavşağı gibi kesimlerde sabah ve akşam trafik ciddi duraklamalara ve beklemelere neden olmaktadır.

Yerel ve merkezi yönetimlerin en öncelikli projeleri bu soruna çözüm bulmaktır.

BÜYÜKŞEHİR YASASI İLE GETİRİLEN YENİ DÜZENLEMELER,

BİR İLÇE MERKEZİNDE İKİ BELEDİYE TEŞKİLATI GÖRÜNÜMÜ , SORUN TESPİTİ VE HİZMET YETKİLERİ AÇISINDAN İKİ BAŞLILIĞA NEDEN OLMAKTADIR.

Nasıl Mezarlıklar, mezbahalar yetkiyle ilçe belediyelere devredildiyse, pekala tüm şehir cadde ve yolları da gerek trafiği gerekse bakımı İlçe belediyelerine devredilebilir.

Akla ilk gelen ve önerilen çözüm gerekirse yeniden gözden geçirilerek idari kararlar ile 12 metreden büyük yol kavramı ile dört dönümden büyük park ve bahçe yetkilendirmeleri yeniden gözden geçirilerek , yapılacak revizyonla söz gelimi 50 metreden büyük kent dışı ana yol ve elli dönümden büyük bölgesel parklar için büyük şehir yetkilendirilerek bundan daha küçük olanları ilçe belediyeleri tarafından , yerelde ve tek elden hizmetler yürütülmelidir.

Büyükşehir Belediye Meclisinden alınacak karar yeterlidir.

Dün ve bugün yağan kar yağışları nedeniyle İstanbul trafiğini televizyonlardan canlı olarak izledik. Büyükşehirde ve karayollarında yaşanan rezaleti an be an gördük.

BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYELERİ AŞAĞIDAKİ KONULARDA ÇÖZÜMLERİ MUTLAKA MASAYA YATIRMALIDIR.

1-) Efeler ilçesinde özellikle haç şeklinde merkezi dörde bölen Adnan menderes Bulvarı devamında Hükümet Bulvarı ile Doğu ve Batı Gazi Bulvarları iki şeritli trafik geçişine göre planlanmıştır. Ancak tek şeridi Otoparka ayrıldığından , ana kent merkezinde trafik bugün halen tek şerit üzerinden sağlanmaktadır.

Bu da açıkça trafik tıkanıklığına neden olmaktadır. Büyükşehir ile çözümlenerek, tüm ana yolların UKOME aracılığıyla ana arterlerin tümünde otopark yasağı getirilmesi.

Özellikle dün de yaşandığı gibi Salı günleri kördüğüme dönen ve çok sıkışan Zafer meydanındaki duraklar ile trafik yönleri yeniden değerlendirilerek , kangren haline gelen bu karanlık noktalar için kalıcı ve köklü bir çözüm getirilmesi.

2-) Kent içinde yer alan Cumhuriyet ,Güzelhisar ve Zafer İlkokulları başta olmak üzere , Cumhuriyet ,Aydın Liseleri, Valilik ile görüşmeler yapılarak , protokolle tüm okulların bahçeleri altına ve ısrarımıza rağmen inşaatı sırasında uygulanmayan ve yapılmayan KİPA AVM geniş açık yer üstü OTOPARK ALANINA , YER ALTI OTAPARK yapılmalarının sağlanması.

Bu otoparklar savaş zamanında sığınak ve afet anında barınma yerleri olarak ta kullanılabilecektir.Şehirdeki tüm parkların altlarına otopark düzenlemesi mutlaka yapılmalıdır.

3-) Efeler ilçesini DOĞU VE BATIYA BÖLEN ANTİK ÇAĞDAKİ ADIYLA Eudon , Tabakhane deresi üzerinde ,en kuzeyden güneye , Ticaret lisesi önü karanlık köprü, nazilli köprübaşı, Çavuş köprüsü ve hemen Büyükşehir bitişiği ana çocuk sağlık merkezine geçiş köprüsü, Efeler lisesi köprüsü ve karayolu üzeri Emniyet köprüsü ile en güneyinde Çevre Bulvarı olmak üzere yedi adet köprü mevcuttur.

Ancak Kuzeydeki köylerden gelen ve Kalfaköy’ den itibaren aynı yolu kullanan araçlar, Efeler ilçesinin batısına gitmek üzere gerek Salı günü pazara , gerekse , doğu gazi bulvarı veya Ilıcabaşı Denizli yönüne gitmek istediğinde mutlaka Hükümet bulvarından geçmek zorunda ve Ramazanpaşa kavşağına ulaşarak ve Doğu Gazi Bulvarını kullanmak zorundadır.Oysa Kalfaköy yolunun en dar yerinde ve tabakhane deresinin üzerine yapılacak 150 metre uzunluğundaki viyadük ile hem ADÜ ve Hastanesi hem de , Efelerin doğusuna ulaşım şehir içine girmeden sağlanabilecektir.

Kültür varlıklarını koruma kurulundan alınacak izinle yapılacak projelendirme ve gerekirse İller bankasından temin edilecek ödenekle Aydın’ın trafiğini rahatlatacak Kuzey çevre yolu inşaatı yatırım mutlaka programa alınmalıdır.

4-) Gene trafiğin en yoğun olduğu E-87 (D-300) AYDIN - İZMİR devlet karayolu otoban çevre yolundan sonra gene de kent içinde yoğun trafiğe hizmet vermektedir.. Özellikle okulların açılmasıyla, yazın şehir içine girmek isteyen tatilcilerin araçlarıyla bu karayolu üzerinde yoğun trafik yaşandığı açıktır. Aydın’a gelen ve geçenlerin yakınmaları , sık sık trafiği engelleyen trafik ışıklarıdır. Bu ana yol üzerinde en batıdan başlamak üzere, kırmızı ışıkların bulunduğu yerlerden en yoğun trafiğin bulunduğu 3 tanesinde ,

1 -) Atatürk bulvarı kavşağı 2-) Eski Dörtyol , 3 -) Yeni Dörtyol kavşakları iyi bir mühendislik incelemesi ile yer imkansız olmadığı ortaya çıkacak olan alt veya üst geçitler için , yol kenarındaki boş arsa ve karayolları arsası ile özel kişilere ait arsalardan kamulaştırmalar yapılarak yer altı geçişleri sağlanmalıdır.

5-) Efeler ilçe köylerinin güzergahları incelenerek güneydeki ve kuzeydeki köylerle batı ve doğusundaki ,Köyler, birleştirilerek ring sefer yapacak şekilde düzenleme yapılmalı , yazın daha sık olmak üzere ve kışın hafta sonları ender güzellikteki Paşayaylası’na seferler düzenlenmelidir.

En fazla aracın bulunduğu ilimiz, en fazla trafik derdinin çilesi ilerideki günlerde daha büyük sorunlara neden olacaktır.

Hele birde kentimize pek yağmayan kar afetinin ve olası su baskının neden olduğu trafik keşmekeşini düşünmek bile istemiyoruz.

SÖZÜN ÖZÜ:

YARIN’LARI , BUGÜN’ÜN DÜŞÜNCELERİYLE ÇÖZEMEYİZ.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

PK:110 EFELER – AYDIN

GSM . 0.542.7608691