REİSİCUMHUR ‘A ARZUHALİMDİR

Bugün Aydın’a ziyaret edileceği açıklanan ve AKP Efeler İlçe başkanlığından nazik telefon davetleriyle Reisi cumhura meydanda kendisine ulaşarak söylemem mümkün olmayacağını çok iyi bildiğim için , bugün KISA KES AYDIN HAVASI OLSUN köşemdeki yazılanları birileri ilecektir diye düşündüğümden arzuhalimi buradan “söz uçar yazı kalır misali, “yazmak istedim.

Sayın Cumhurreisi,

Bundan tam 65 yıl önce ve yarım asırdan fazla Türkiye’de bir ilk olarak 500 dönüm arazisini havaalanı yapılmak üzere, bila bedel karşılıksız devlete bağışlayan Konya Bozkır dan , herkesten daha çok AYDIN’lı MUSTAFA ÇILDIR ile başlayan ÇILDIR HAVAALANI hikayesini biliyorsunuzdur.

Bundan tam 11 yıl önce soğuk bir Şubat başında başvekil olduğunuz dönemde , Aydın dan gelen BORSA heyetiyle katıldığımız bir AKP meclis grup toplantısından sonra , meclis merdivenlerinde AYDIN BORSA yöneticileri ve benimde aralarında bulunduğum 3 gazeteci eşliğinde zatı devletlerinize AYDIN ÇILDIRHAVAALANI dosyası sunulmuştu.

Hatta hiç unutmam 50 yıl önceki gazetelerde çıkan haberlerin yer aldığı kupürleri büyüttürerek, çerçeve içinde size sunmuş ve sonra görevliler arabanızın arka bagajına bu çerçeveyi koymuştu.

O dönem vekiller Mehmet ERDEM ile birlikte heyet AYDIN ÇILDIR HAVAALANI ‘nın tekrar hayata geçirilerek sivil yurt içi insan taşımacılığı için sizden söz almıştı.

Son başbakan Binali Yıldırım bundan tam 3,5 yıl yıl önce Aydına yaptığı ziyarette gene sizin konuşma yapacağınız bu AYTATÜRK KENT MEYDANINDA aynı sözü vermiş ve AYDIN ‘ın 65 yıldır beklediği ÇILDIR HAVAALANI İÇİN en kısa zamanda faaliyete geçirileceğinin müjdesini vererek , “Çıldır Havaalanı’nı en kısa zamanda faaliyete geçireceğiz” demişti.

En son 10 gün önce AKP Aydın milletvekillerinin tamamının katılımıyla yapılan bir toplantıda basın mensuplarına ÇILDIR havaalanı için “ İNŞALLAH “ projesi açıklanmıştı.

bugün akşam üzeri açılışını yapacağınız ve merhum başvekilimiz Adnan Menderesin adıyla bilinen DEMOKRASİ şehidimiz “ HAFIZAİ BEŞER , NİSYAN İLE MALULDUR “ dediği gibi , zaman içinde ÇILDIR HAVAALANI unutuldu ama AYDIN hem MENDERES’İ hem de ÇILDIR HAVAALANI “ ‘nı unutmadı.

Sayın reisicumhur,

AYDIN sizden yeni havaalanı istemiyor.

Zaten 65 yıl önce uçtukları, İstanbul ‘a gittikleri sivil ulaşım uçuşlarının yeniden başlatılmasını istiyor.

Bunun için KÜTAHYA ZAFER havaalanını örnek göstererek , karşı çıkanlar ÇILDIR a hep bu mazeretle yıllardır engel olanlardır.

Oysa 65 bin üniversite öğrencisi bulunan AYDIN merkezinde , 7 Organize sanayi sitesi bulunan , 25 antik kenti ile Turizme açık , Didim ve Kuşadası gibi sahil ve turizm merkezilerine yakın bu kent tüm Türkiye ile entegre olmuş , ancak var olan havaalanını kullanamamaktadır.

AYDIN’ın 4 milletvekili çabalasa da, AKP de bu havaalanının açılmamasını isteyenlerin olduğu da herkesin malumudur.

İzmir havaalanına yakınlığı öne sürülerek , trenle İzmire gitmeyi tavsiye edenleri gerçek AYDINLI olmaktan ve ulaşımın ekonomiyle organize gelişmişlik simgesini bilmeyenlerdir.

Türkiye de 30 büyükşehirden sadece AYDIN ve MANİSA da havaalanı yoktur.

Ama AYDIN daha avantajlı ve mevcut bir havaalanı vardır.

Aydınlının devletten istediği YENİ BİR HAVAALANI yapmak değil, ZATEN VAR OLAN HAVAALANINI 65 YIL ÖNCE OLDUĞU GİBİ HALKIN ULAŞIMINI SAĞLAMASI İÇİN TEKRAR AÇMAKTIR.

Karadenizi sahilden başlamak için yapılan OTOYOL , ORGİ adı verilen Ordu ve Giresun havaalanı için milyar dolar bulan devletimiz , sıra AYDIN ÇILDIR HAVAALANINA gelince “para yok “ denmesine “ inanmamaktadır.

Aydın halkı ÇILDIR HAVAALANI nın ekonomik olarak işleyebilecek nitelikte olduğunu sayısal ve gerçek verilerle Aydın Çıldır havaalanından sadece gidiş günlük yolcu sayısının ikibinin üzerinde olduğu ortaya konuldu.

Gelenlerle beraber Çıldır havalanı her gün üç dört bin yolcu sirkülasyonu sağlayacak rantabl bir yatırımdır.

AYTO nun fizibilite araştırmasıyla, ÇILDIR havaalanının zarar edeceği iddiaları çürütülmüştür..

Bir İl’in havaalanı yoksa o kent Büyükşehir değildir..!

Türkiye de bugün 81 ilin 56 ‘ inde havaalanı var.

Bunlar arasında Hakkari (Yüksekova) , Mardin,Şırnak,Iğdır gibi nüfusu Aydın’dan daha az illerde birer havaalanı,

batının en ucunda bir kent Çıldır ile Aydın “havasını alanı “..!

65 yıldır yılan hikayesine dönen Aydın-Çıldır Havalimanı’nın uçuşa açılması macerası sonunda milletin ağzına bir parmak bal çalınarak THY Uçuş Akademisi açıldı.

Çıldır havaalanı araştırmalarımda , Aydınlıların bir zamanlar rahmetli Mustafa Çıldır’ın vasiyeti ve mirası havaalanını kullanarak İstanbul’a veya hacıya gittiklerini ANLATIRLAR VE BU DA BİR GERÇEKTİR.

Tepecik Çıldır Havaalanı bağışçısı Mustafa ÇILDIR’ın evlatları ve torunlarının ve Aydın sevdalılarının ve Meslek odalarının dile getirdikleri bölgemizin ve kentimizin ticaret ve turizmine ivme kazandıracak haklı isteklerine ve Aydın’ın hak ettiği havaalanına bir an önce kavuşmasını diliyorum.

Havaalanı arazisini bağışlayan Mustafa Çıldır’ın vasiyeti aday pilotların uçuşlarıyla , yerine gelmiş olur mu..?

İşte 40 yıl önce de Aydında yayınlanan SES gazetesinde 13 Temmuz 1972 günlü nüshasında bu haber bir türlü değişmedi..!

Rahmetli Mustafa Çıldır’ın vasiyeti 65 yıldır yerine geldi mi gelmedi mi..?

Ama , Aydınlılar artık, sabahın köründe İzmir’e gidip gelmek yerine, kendi havaalanı Çıldır’dan uçmak istiyorlar..!

Nüfusu Aydın’dan az ,ama Havaalanı olan , Hakkari, Mardin,Şırnak,Iğdır ‘lılardan daha fazla ve çok mu şey istiyorlar..?

Bugün tekrar açılacak ÇILDIR HAVAALANI ile aynı zamanda bugün kimsenin cüret edemeyeceği beşyüz dönüm araziyi bağışlama büyüklüğü gösteren merhum Mustafa Çıldır’ında mezarında rahat uyumasını sağlayacaktır.,

ARTIK,

TÜRKİYEDE HER İL’DE HAVAALANI ,

AYDIN’ DA ÇILDIR “HAVASINI ALANI “..!

Olmasın…!

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

PK:110 EFELER- AYDIN

GSM : 0542.7608691