UKOME VE BÜYÜKŞEHİR ACİL ÖNLEM ALMALI

Efeler ilçesinde Mimar Sinan Mahallesindeki Malazgirt meydanında trafik için yapılan yeni düzenlemeler çözüm yerine , aksine sorun olmaya devam ediyor.

Geniş bir döner kavşak olan Malazgirt meydanına 5 bulvar bağlanıyor. Sırasıyla İsmet Sezgin , Anadolu, Taşlıboğaz ,Yörük Ali Efe ve Lefkoşe bulvarı Aydın’ın ana arterleri olarak bu meydanda birleşiyor.

Ana ulaşım kesintisiz 2 güzergahtan yapılıyor.

İlki eskiden Bayındırlık yenisi İsmet Sezgin Bulvarı ile döner kavşaktan kuzeye giden devam eden Taşlıboğaz Bulvarı , diğeri Yörük Ali Efe bulvarından şehir merkezine giden Lefkoşe bulvarı süreklilik arz eden devamlı trafiğin yoğun olduğu bulvarlar.

Anadolu bulvarı ise güney batıdan Malazgirt meydanına ulaşım sağlayan devamlılığı olmayan tek bulvar. ANADOLU Bulvarını kullanarak , Malazgirt meydanına gelindiğinde diğer 3 bulvarı kullanabiliyorlar.

İşte sorun da tam burada..!

Meydana yapılan işaretlemeler ile İsmet Sezgin Bulvarına girecek araçların kavşakta durması için yere DUR uyarı işaretlemeleri yazılmış.

Amaç , Anadolu Bulvarından gelen araçlara yol verilmesini sağlamak üzere, geçiş hakkını tali yol sayılan Anadolu Bulvarından gelen araca verilmiş.

Ama kavşağa giren ilk aracın geçiş hakkı olduğu bilinmesine rağmen , daha tali yoldan gelen diğerine yol vermesi hatalı bir uygulamadır.

Anadolu bulvarından gelen araçların hızını yavaşlatıp, bekleme yapması gerekirken, kavşağa giren ve İsmet Sezgin Bulvarına gidecek aracı bekletmek üzere yere yazılı DUR işareti konması , hem bu yazılar yerde görülmediğinden , hem de genel geçer kural kavşak içindeki aracın geçiş üstünlüğünün bulunması nedeniyle , sürekli kazalara neden olmaktadır.

Kavşaktaki aracın , durması beklenemeyeceğinden , Anadolu Bulvarı ile İsme Sezgin Bulvarı kavşağında her ay 5-6 maddi hasarlı araç kazası meydana gelmektedir. Sigorta şirketlerinden yapılacak araştırma ile istatistiki bilgilerden bu durum kolayca anlaşılabilecektir.

Bu konuda yetkili kurumlar, UKOME ve AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ bu düzenlemeleri yeniden gözden geçirmelidir.

Peki ne yapımalı..?nasıl önlem almalı..?

Çok basit.

Malazgirt meydanı kavşağına ANADOLU BULVARINDAN yaklaşan aracın , kavşakta bulunan ve İsmet Sezgin Bulvarına yaklaşan araçlara yol vermesini sağlamak üzere, sürekli yanan sarı bir ikaz ışığının Anadolu bulvarı köşesine iki taraflı yerleştirilmesidir.

Böylece kavşak içine giren aracın değil, kavşağa yaklaşan ANADOLU bulvarından gelecek araçların bekleyip yol vermesi sağlanmalıdır.

Aklın yolu da birdir..!

KAMU BİNALARI METRUK DURUMDA.

Efeler ilçesi, Hasanefendi Mahallesindeki Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları için yapılan Lojmanlardan 2 tanesi kullanılmakta iken , diğer bir tanesi, 10 daireli bir blok terk edilmiş ve virane durumda .

Kamu yapıları için görenlerin kaynak savurganlığı olarak düşündükleri bu lojmanın büyük bir görüntü kirliliğine neden olduğu da bir gerçek.

Oldukça bakımsız ve kaderine terk edilmiş bu lojman için sokaktaki vatandaşın devletin binalarına sahip çıkamadığı gibi yanlış bir imaj ve düşüncenin oluşmaması için , acilen el atılması gerekiyor.

Benzeri Paşayayla’sındaki Zirve Oteldekine benzeyen akıbetiyle , bakımsız ve terk edilmiş kamunun elindeki yapıları korunamaması , haklı yakınmalara da neden oluyor.Günümüzde değeri milyonlarla ifade edilen yapılara acilen gereği yapılmalı, depreme dayanıksız ise yıkılmalı , değilse, güçlendirilerek yeniden kullanıma sunulmalı ve evsiz 10 kamu görevlisine tahsisi sağlanarak işe yarar hale getirilmelidir.

Aydın Valisi sayın Hüseyin AKSOY ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilerinin bu konuda acilen bir karar alarak , şehrin ortasında , yıkılmaya yüz tutmuş, kaderine terkedilmiş kamu binalarına ve yaz kış dinlenme mekanı olan Paşayaylası ZİRVE OTEL ‘e devletin el koymasını bekliyoruz.

SÖZÜN ÖZÜ :

BEN SÖYLEDİKLERİMDEN SORUMLUYUM, ANLADIKLARINIZDAN DEĞİL.

Mehmet ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER - AYDIN

GSM : 0.542.7608691