NÜKLEER TEHDİTLER ARTTI

İkinci dünya savaşının ardından başlayan ve 1991 yılına kadar devam eden soğuk savaş yıllarında başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyada nükleer silaha sahip olduğu bilinen 9 ülke bulunuyor. Diğerleriyse Çin, Fransa, Hindistan, İsrail, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya ve İngiltere

nükleer silah yapımı ve edinimi konusunda başı çeken ülkeler oldu. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu konuyu sürekli gündemde tutarak bugünlere kadar taşıdı. Olası bir dünya savaşında düşmanları yok etmek adına gerçekleştirilen nükleer silahlanma politikası dünyanın diğer tüm ülkelerini de huzursuz etmeye devam ediyor.

Son olarak Ukrayna ve Rusya arasında başlayan ve halen devam eden savaşın ilk günlerinden beri Rusya lideri Vladimir Putin atom bombası kullanmakla tehdit ediyor herkesi. Onun açıklamalarına cevaben hem A.B.D. hem de NATO aynı tarz silahları gerekirse kullanmaktan kaçınmayacaklarını ifade ettiler. Kuzey Kore’nin aklı başında olmayan lideri Kim Jong-un yıllardan beri yaptığı sözüm ona gövde gösterilerinde ordusunda yer alan nükleer başlıklı füzelerin tanıtımını tüm dünyaya duyurması da cabası. Öte yandan 1980 yılından bu yana neredeyse tüm dünya ülkeleri tarafından ekonomik ambargo gören İran’da da nükleer silahların varlığı dillendiriliyor ve ülkenin yöneticileri de bunu asla inkâr etmiyor. Hindistan halkı dünyanın en sefil hayatını yaşarken, ülkeye ait nükleer silahlara sahip olması da ayrı bir tezat. Aynı durum Pakistan için de geçerli.

Olası bir atom bombası atılırsa ne yaşanır sorusunun cevabı; Oluşan ateş topunun etkileri, bombanın gücüne ve hava koşullarına bağlıdır. Ateş topunun içindeki ve yakınındaki her şey buharlaşır ya da erir. Ateş topunun yakınında bulunan insanlarda ciddi yanıklar oluşur. Patlama ile oluşan ısı dalgası, geniş bir alanda yangınların oluşmasına sebep olur. İşte kısaca sonuç ani ve acılı olabileceği gibi uzun vadede can yakıcı bir ölüm… Umarım böyle bir durumla karşılaşmayız zaten yıkıcı doğa olayları sıklıkla can alıyor bir de insan elinden olmasın sonumuz.