YANAN ATEŞİ KÖRÜKLEYEN AVRUPA ŞİMDİ KENDİ DE YANMAYA BAŞLADI

Evet küresel iklim krizinden bahsediyorum. İspanya, İtalya, Fransa, Portekiz, İngiltere ve Almanya

Son yüzyılın en sıcak günlerini yaşıyor. Ayrıca kuraklık baş gösterdi Avrupa’da bir çok ülkeden geçerek geçtiği yerlerde roro taşımacılığıyla zengin eden ünlü Ren Nehri neredeyse tamamen kurudu. Yıllardan beri bangır bangır bağıran iklim bilimcileri görmezden ve duymazdan gelen bu ülkeler şimdi kara kara düşünmeye başladı.

***

Zira yukarıda isimlerini saydığım ülkeler teknoloji çağının başlamasından bugüne petrol ürünleri ve linyit kömürü kullanarak ağır sanayileri sayesinde para zengini olan ülkeler.Kazandıkları paralar bugünlerde çevre ve insan sağlığını korumaya yardım etmiyor. Son yıllarda aşırı derecede artış gösteren küresel ısınma dünyanın hemen her bölgesinde yıkıcı etkiler meydana getiriyor.

Seller, kuraklıklar, ekstrem hava olayları insanların gelecekten endişe duymalarına neden oluyor.

***

Gelelim meselenin iç yüzüne, son 90 yıldır başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, A.B.D., Japonya, Kore, Çin, Rusya olmak üzere ağır sanayi işletmelerinde kullandıkları petrol ürünleri ve linyit kömürü yüzünden dünyamız maalesef yavaş yavaş karanlık ve zor yıllara girmeye hazırlanıyor. Adlarını saydığım ülkeler son 3/5 yıldan bu yana aşırı sıcak yaz mevsimleriyle boğuşur oldu. Önceleri bol yağış alan bu ülkeler şimdi kuraklığın pençesi altında.

***

Geçtiğimiz günlerde televizyonların haber bültenlerinde defalarca yayınlanan görüntülerde Ren Nehrinin neredeyse tamamen kuruduğu gösterildi. Öte yandan Fransa, İspanya ve Portekiz’de kuraklık nedeniyle ürünlerin tarlalarda sıcaktan yandığı görüldü. Evet iklimbilimcileri kaale almayan onlara kulaklarını tıkayan bu ülkeler şimdi acı reçeteyle karşı karşıya kaldı. Yani sırf para kazanma hırsları yüzünden yaşadığımız gezegeni umursamayanlar şimdi ver yansına başladı hadi bakalım hayırlısı.