15 Temmuz şehitleri anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında yurt genelinde olduğu gibi Aydın’da da çeşitli etkinliklerle şehitler anıldı. Şehitlikleri ziyaret eden kent protokolü, mezarlara karanfil bıraktı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da bir dizi etkinlik düzenlendi.

Bu kapsamda, ilk olarak Tellidede Mezarlığı’ndaki Şehitlik Adası ziyaret edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Ece, Aydın Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Yardımlaşma Derneği Başkanı Sevil Esin, çelenk sunumu gerçekleştirdi. Daha sonra İl Müftüsü Ercan Aksu tarafından dua yaptırıldı.

“AZİZ HATIRALARI İLELEBET YAŞAYACAK”

Şehitlikteki anı defterini imzalayan Vali Köşger, şu ifadeleri kullandı: “Aziz şehitlerimiz, devletimizin ve milletimizin istiklal ve istikbali, al bayrağımızın yüceliği uğruna, en değerli varlığınızı, canlarınızı vererek şahadet mertebesine ulaştınız. Bize bıraktığınızın emanetin sorumluluğunun idrakinde olup aziz hatıralarınızı ilelebet yaşatacağız. Eşsiz kahramanlıklarınız şanlı tarihimizdeki müstesna yerini her zaman muhafaza edecek, yeni nesiller sizleri daima minnet ve şükranla hatırlayacaktır. Minnet size, şükran size, dua sizedir. Ruhunuz şad olsun.”

HÜZÜNLÜ ANLAR YAŞANDI

Ardından Vali Köşger ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı, dua etti. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında protokolün ikinci durağı Kemer Mezarlığı’ndaki şehitlik oldu. Burada da şehitler için dualar edildi. Aralarında 15 Temmuz 2016’da Marmaris’te şehit düşen Polis Memuru Nedip Cengiz Eker’in kabrinin de bulunduğu mezarlıklara karanfil bırakıldı. Şehitlikteki program sırasında hüzünlü anlar yaşandı. Şehit yakınları evlatlarının mezar taşına sarılarak gözyaşı döktü.

15 TEMMUZ, FOTOĞRAFLARLA ANLATILDI

Kemer Mezarlığı’ndaki programın ardından Yedi Eylül Şehitler Abidesi ile Çanakkale Şehitliği Anıtı’na şükran ziyaretinde bulunuldu. Atatürk Kent Meydanı’nda açılan 15 Temmuz temalı fotoğraf sergisinin açılışı da protokol üyelerince gerçekleştirildi. Sergide Anadolu Ajansı muhabirlerinin 15 Temmuz gecesi çektiği fotoğraflar ile 15 Temmuz darbe girişimini izleyen günlerde Aydın’daki yerel gazetelerin manşetleri gösterime sunuldu. Sergiyi gezerek fotoğrafları ve gazete manşetlerini inceleme fırsatı bulan vatandaşlar, o gece ve ilerleyen günlerde yaşananlara dair hafızalarını tazeleme olanağı yakaladı.

Etkinlikler kapsamında, Bey Camisi’nde de şehitlerin ruhu için Mevlit okundu. Öğle namazının ardından vatandaşlara limonata ve su ikram edildi. Etkinliklere, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan, daire müdürleri, siyasi parti, sivil toplum ve meslek kuruluşu temsilcileri katıldı.