20 yıldır çarşı esnafına çay demliyor

Efeler’de yaşayan 61 yaşındaki Yeter Tekten, 20 yıldır çay ocağı işletmeciliği yapıyor. Mahallelinin ‘Yeter Ana’sı Tekten, “Esnafla bir aile gibiyim. Gayet güzel anlaşıyoruz” dedi.

Aydın Efeler’de yaşayan 61 yaşındaki Yeter Tekten, 20 yıldır çay ocağı işletmeciliğiyle uğraşıyor. Mahallede ‘Yeter Ana’ olarak anılan Tekten, sabahın erken saatlerinden akşama kadar esnafın çay, kahve ve meşrubat gereksinimini karşılıyor.

Yeni Kıroba’ya konuşan Tekten, çay ocağı işletmeciliğine başlama öyküsünü, “Büyük oğlum Ersan bu işe hevesliydi. 2000 yılının Şubat ayında Kurtuluş Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’ndeki çay ocağımızı açtık. Ben de oğlumun bu işe alışması için onunla beraber çalışmaya başladım. 8 yıl birlikte çalıştık. Daha sonra oğlum Cumhuriyet Mahallesi’ndeki kıraathanesini açtı. Oğlum kıraathane çalıştırmaya başlayınca çay ocağını da ben devam ettirdim” sözleriyle anlattı.

“TEBRİK EDENLER OLUYOR”

Sabah saat 06.00 sıralarında çay ocağını açtığını akşam saatlerine kadar esnafın ve müşterilerinin çay, kahve ve meşrubat gereksinimlerini karşıladığını dile getiren Tekten, “Esnafla bir aile gibiyim. Güzel anlaşıyoruz. Beni tanımayanlar ilk başta şaşırıyor tabii. Yolda görüp tebrik edenler oluyor. Çay ocağının yanı sıra oğlumun kıraathanesindeki işlere de bazen yardım ediyorum. Çocuklarıma destek amaçlı başladığım bu işi sürdürüyorum” diye konuştu.

Günde ortalama 250 bardak çay sattığını kaydeden Tekten, “Evimdeki mutfağım nasılsa çay ocağım da öyle. Temizliğe çok önem veriyorum. Gelen bardakları kesinlikle sabunlarım. Haftada birkaç kez de çamaşır suyuyla dezenfekte ederim” ifadelerini kullandı.

HASTALIĞINI ÇALIŞARAK YENDİ

Çay ocağı işletmeciliğine başladığı günlerde kendisine MS hastalığı teşhisi konduğunu belirten Tekten, gerekli tahlillerimi yaptırdım. Beni muayene eden doktor, ‘Sakın hareket etmeyi, insanlarla diyaloğu bırakma’ önerisinde bulundu. Doktorun tavsiyesine uydum. Çalışmaya devam ettim. Bir yandan da tetkiklerim yapılıyordu. Doktor daha sonra ‘şikâyetin olursa gel’ dedi. Allah’a şükür sonrasında hiçbir şikâyetim olmadı. Emekliliğime üç yıl var. Sağlığım elverirse o zamana kadar bu işi sürdürmeyi düşünüyorum” dedi.