700 kişilik cami, ibadete açıldı

Çine Karakollar’da yapımı tamamlanan Mevlana Camisi, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in de katıldığı törenle ibadete açıldı. 900 bin liraya mal olan camide, 700 kişi aynı anda ibadet edebilecek

Çine’nin Karakollar Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Mevlana Camisi’nin açılışı için tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende, Kur’an-ı Kerim okundu.

Açılışta ilk sözü alan Çine İlçe Müftüsü Mehmet Atay, caminin yapılış süreci hakkında bilgi verdi. Cami yapım çalışmalarının bin 600 metrekarelik arsa üzerinde başladığını söyleyen Atay, temelin 2012 yılında atıldığını hatırlattı. Caminin alt katının kısa zamanda tamamlanarak ibadete açıldığını belirten Atay, 350 metrekarelik ibadet alanı bulunan camide aynı anda 700 kişinin ibadet edebileceğini söyledi. 900 bin liraya mal olan cami için Türkiye Diyanet Vakfı’ndan 70 bin lira maddi yardım geldiğini bildiren Atay, Aydın İl Özel İdaresi, Çine Belediyesi, ilçe belediyeleri ve hayırsever vatandaşların da katkılarıyla inşaatın tamamlandığını belirtti. İlçe Müftüsü Atay, caminin bahçe düzenlemesinin devam ettiğini söyledi.

Aydın İl Müftüsü Ercan Aksu da Mevlana Camisi’nin Karakollar’a ve Çine’ye hayırlı olmasını diledi. İslam Medeniyeti’nde camilerin öneminden söz eden Aksu, caminin yapımında katkısı ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

“İSTİKLALİMİZİN NİŞANESİ”

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de camiyi beğendiğini ifade ederek, “Çok güzel bir cami olmuş. Allah emeği geçenlerden razı olsun. Allah içini müminlerle doldursun. Müminlerin kalbini de imanla doldursun. Camilerimiz istiklalimizin, bağımsızlığımızın nişanesi. Bizim medeniyetimizin ekseninde cami vardır. Cami eksenli şehirler gelişir. Caminin etrafında han, hamam, medrese ve konutlar gelişir. İnşallah bu devam eder” değerlendirmesinde bulundu. Caminin isminin ‘Mevlana’ olduğuna dikkati çeken Köşger, “Benim de bu yönüyle özel bir muhabbetim var. Konyalıyım. Mevlana’nın hemşehrisiyim” dedi. Estetik açıdan da güzel bir işçiliğin ortaya konulduğunu ifade eden Köşger, emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, caminin açılışı dualarla gerçekleştirildi. Vali Köşger, açılış kurdelesini protokol üyeleriyle birlikte kesti. Camide öğle namazını kılan Köşger, çeşitli incelemelerde de bulundu. Açılışın ardından konuklara, tavuklu pilav ve ayran ikram edildi. Açılış törenine Çine Kaymakamı Turan Erdoğan, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.