AYDIN'A SIRA GELECEK Mİ?

Aydınlılar olarak yıllar yılı Çıldır Havaalanı'nın tarifeli uçuşlara açılmasının özlemini çekiyoruz. Hâlihazırda var olan havaalanının seferlere açılması mücadelesi sürerken, başka illerde büyük paralarla havaalanı yatırımları gerçekleştirildiğine tanık oluyoruz.

Bunlardan birisi de Tokat'ta 520 milyon lira harcanarak inşa edilen yeni havaalanı… Tokat'ı ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Tokat Yeni Havalimanı ile tüm Tokatlılar için uzakları yakın edecek, bölgenin kalkınmasına katkı sunacağız. Havalimanımızı en kısa sürede hizmete almak için canla başla çalışmayı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu. Karaismailoğlu, kısa bir süre önce de yenilenen Zonguldak Çaycuma Havaalanı'nı hizmete açmıştı.

***

Tokat'a, Zonguldak'a diğer kentlere yapılan bu yatırımlara elbette itirazımız yok ama Sayın Bakan'a ve karar merciinde bulunanlara yazımın başlığına taşıdığım, “Aydın'a sıra gelecek mi?” sorusunu sormak da en doğal hakkımız. Çünkü Aydın halkı, her seçim öncesinde Çıldır Havaalanı'nın tarifeli seferlere açılacağı konusunda vaatleri duyup, bunun bir türlü gerçekleşmemesinden bıktı. Aydınlılar, siyasîlerden vaat veya söylem değil, icraat görmek istiyor. Eğer iktidar, Anadolu'nun hemen her şehrine büyük bütçeler harcayarak havaalanları inşa ediyor, var olanları genişletiyor ama mevzubahis Aydın olduğunda kayıtsız kalıyorsa bunun kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde AK Parti Aydın'dan 4 milletvekili çıkardı. Bu 4 vekil, Çıldır Havaalanı için karar verici mekanizmayı ikna edemiyorsa, yumruğunu masaya vurup 'Arkadaş, bu havaalanı ya açılacak ya açılacak' diyemiyorsa bunu eleştirmek, havaalanı vaadinin takipçisi olmak en doğal hakkımızdır. Kaldı ki, buraya yeni bir havaalanı yapılmayacak, var olan alan revize edilecek.

***

Bu vesileyle değinmek istediğim bir diğer konu da Çıldır Havaalanı konusunda Aydın Ticaret Odası'nın (AYTO) koordinasyonunda gerçekleştirilen fizibilite çalışması. Havaalanı konusunda en çok çaba harcayan ismin AYTO Başkanı Hakan Ülken olduğunu biliyoruz. Bu konuda da Sayın Başkan'ın hakkını teslim edelim. Geçtiğimiz haziran ayında yapılan toplantıyla fizibilite projenin açılışı gerçekleştirilmişti. Toplantının üzerinden yaklaşık 4 ay geçti. Çalışmanın sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Bunu yalnızca biz basın mensupları değil, tüm Aydın kamuoyu bekliyor. Zaten AYTO, 2016 yılında hazırladığı 'Çıldır Havaalanı' raporuyla konunun tüm yönlerini dosya haline getirerek, kamuoyuyla paylaşmıştı. Aradan geçen 5 yıllık süre zarfında Aydın'ın havayolu taşımacılığı potansiyelinin arttığına eminim. Umuyorum ki, gerçekleştirilen fizibilite raporu da olumlu bir içeriğe sahiptir. Aydın'ın havayolu ulaşımı potansiyeli, somut verilerle rapora bağlandığında, Çıldır Havaalanı'nın tarifeli uçuşlara açılmaması için hiçbir sebep kalmayacaktır.

Güzel haberler almak dileğiyle…