AYESOB Başkanı Çetindoğan: Beklediğimiz hareketlilik yok

AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, “Eski bayramlarla bugünkü bayramlar arasında çok fark var. Çarşıda, pazarda bizim beklediğimiz hareketlilik yok. Piyasada para dönmüyor” açıklamasında bulundu.

Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan, Kurban Bayramı öncesinde piyasada esnafın beklediği hareketliliğin olmadığını söyledi.

Yeni Kıroba’ya açıklamalarda bulunan Çetindoğan, küçük esnaf ve sanatkârın bir şehrin aynası olduğunu vurguladı. Son 10 – 15 yıllık dönemde alışveriş merkezlerinin (AVM) sayısının hızla arttığına dikkati çeken Çetindoğan, “ Renkli stantlar açıldı. Ama bir liralık malzeme bir buçuk liraya alınmaya başlandı. AVM’lere giden insanlar sanki bedavaymış gibi kredi kartlarını kullandılar. Onlar ödenemez hale geldi. Sıkıntılar başladı” dedi.

Eski bayramlarla şimdiki bayramlar arasında çok fark olduğunu söyleyen Çetindoğan, şöyle devam etti: “Eski bayramlarla bugünkü bayramlar arasında çok fark var. Yeni bayramlarda ‘Bir an önce bayram gelsin 10 gün tatile gidelim, yazlığımıza gidelim’ anlayışı başladı. Eskiden öyle değildi. Bayramın birinci günü bütün aile fertleri toplanırdı. Hep birlikte kahvaltı edilirdi. Kurban kesildiyse yenirdi, dağıtımı yapılırdı.”

“İNSANLARIN CEBİNDE PARA YOK”

Başkan Çetindoğan, “Çarşıda, pazarda bizim beklediğimiz hareketlilik yok. Bizim beklediğimiz hareket yok. Çarşıya çıktığımızda esnaf insanların gözünün içine bakıyor, ‘Acaba bizden bir şey alır mı?’ diye. AVM’lerin çoğalması, AVM’lerin şehir içinde küçük ekspres mağazalar açması bizi bitirdi. Gitti. AVM açılacak bütün dünyada böyle bir trend var. Engelleyemiyoruz. Biz esnaf ve sanatkâr olarak kendimizi yenileyeceğiz. Teknolojiye ayak uyduracağız. Müşteriye karşı güler yüzlü olacağız. Piyasada para dönmüyor. İnsanların cebinde para yok. Niye? Çünkü çok borçlandık. Çarşı, bayram olmasına rağmen bir hareketliliği daha yaşayamıyor. Bir ekonomik sıkıntı var. Esnaf ve sanatkâr, bir an önce can suyu bekliyor” sözlerine yer verdi.