Ahilik Haftası'nda renkli görüntüler

Ahilik Haftası kutlamaları Aydın’da renkli görüntülere sahne oldu. Kortej yürüyüşünün ve mehter takımı konserinin gerçekleştirildiği etkinliklerde, ‘Yılın Ahisi’ seçilen 92 yaşındaki Terzi Yaşar Emre, meslek aşkıyla takdir topladı.

Aydın’da Ahilik Haftası kutlamaları, İl Kutlama Komitesi’nin Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu makamında ziyaret etmesiyle başladı. Komite üyelerinin ikinci durağı ise Aydın Valiliği oldu. Vali Yavuz Selim Köşger’i makamında ziyaret eden heyet, daha sonra vilayet önündeki tören alanına geçti. Atatürk Anıtı’na Ticaret İl Müdürlüğü, Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AYESOB), Aydın Ticaret Odası (AYTO) ve Aydın Sanayi Odası’nın (AYSO) çelenkleri sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Valilik önündeki törenin ardından kent protokolü öncülüğünde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Hükümet Bulvarı güzergâhı izlenerek Atatürk Kent Meydanı’na ulaşılan yürüyüşte, Ahilik kültürünü anlatan dövizler taşındı. Kortej yürüyüşü sırasında AYESOB yöneticileri ve bazı öğrenciler, Ahiliğin motiflerini taşıyan geleneksel kıyafetler giydi. Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Mehter Takımı da korteje eşlik etti. Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte ilk olarak, Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Mehter Takımı konser verdi.

“GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI”

Etkinlikte söz alan AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, bu yıl 32’ncisi kutlanan Ahi Evran Haftası’nın hayırlara vesile olmasını diledi. Ahilik Haftası’nın 1987’den 2008’e kadar Ahiliğin beşiği olan Kırşehir’de kutlandığını, 2008’den beri de kutlama etkinliklerinin ülke geneline yayıldığını anımsatan Çetindoğan, “İlimizde de 2008’den bu yana Ahilik geleneklerine yakışır bir şekilde, Ahiliği gelecek nesillere aktarabilmek, Ahiliği esnaf ve sanatkârlarımız dışında tüm vatandaşlara anlatabilmek için törenler düzenlenmekte ve çeşitli etkinlikler yapmaktayız. Ahilik, tarihimize Anadolu Selçukluları döneminde girmiş ve Osmanlı döneminde de devam etmiş önemli bir mirastır” dedi.

“CÖMERTLİK VE VEFA ÖN PLANDA”

Ahiliğin günümüzdeki şeklinin esnaf ve sanatkârlar odaları olduğunu kaydeden Çetindoğan, “Ahilik, mistik bir yol veya tarikat olmaktan ziyade sosyal ve ekonomik yönden işleyen, siyasal, kültürel ve askeri yönleri bulunan toplum düzenidir. Ahlâk ve sanatın, cömertlikle, dayanışmayla uyumlu birleşmesinden oluşan Ahilik, Anadolu’da Ahi Evran tarafından kurularak günümüze kadar gelmiştir. Kelime anlamı ‘kardeşim’ demektir. Ahilik, ahlakın, edebin, sanatın yoğrulduğu, cömertliğin, vefanın ön planda tutulduğu bir gelenektir” ifadelerini kullandı.

“ONLAR YOKSA BİZ OLAMAYIZ”

AYTO Başkanı Hakan Ülken ise Ahi Evran’ın kurduğu sistemin günümüzün çağdaş ‘oda’ sistemi olduğunu vurgulayarak, ‘oda’ sistemini Avrupa’dan ithal etmediğimizi dile getirdi. Esnafın ayakta kalmasının önemine işaret eden Ülken, şöyle devam etti: “Esnaf, önce esnaf odalarında bulunur. Biraz kazanır. Sermayesini biraz daha kazandı mı yatırımla büyük ve tüccar olur. Esnaf odalarından gelir ticaret odasına kaydolur. Ticaret odasında olur, sanayi odasında olur, iş adamı olur, tüccar olur, sanayici olur. Esnaf yoksa tüccar yoktur. Ben bu noktada AYESOB Başkanımızın şahsında, birlikteki tüm oda başkanlarımızı tek tek kutluyorum. Onlar yoksa biz olamayız. Bu devlet olamaz. Bu ülkede ekonomi olamaz.”

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.

“ÇOK HEYECANLIYIM”

‘Yılın Ahisi’ seçilen Koçarlılı Terzi 92 yaşındaki Yaşar Emre de “Programı düzenleyenlere teşekkür ederim. Ahilik Haftası cümlemize kutlu olsun. Mesleğime 71 yıldır devam ediyorum. 70 senelik vergi mükellefiyim. Çok heyecanlıyım” dedi. Emre’nin meslek aşkı, büyük takdir topladı. Emre’ye ödülünü Vali Köşger verdi. Daha sonra şed kuşatma töreni gerçekleştirildi.

Etkinlikler kapsamında düzenlenen stantların açılış kurdelesini kesen Vali Köşger ve protokol üyeleri, stantları gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Atatürk Kent Meydanı’ndaki etkinlikler, akşamın ilerleyen saatlerine kadar devam etti. Programa, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.