Atay, 100 günlük icraatlarını anlattı

Göreve geldikten sonraki 100 günlük icraatını değerlendiren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Büyükşehir Belediyesi’yle uyum içinde ve Efeler’i marka şehir haline getirmek için çalıştıklarını söyledi.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, göreve geldikten sonraki 100 günlük süre zarfında gerçekleştirdiği çalışmaları ve gerçekleştirmeyi planladığı projeleri düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. Belediye meclis salonunda yapılan toplantıda konuşan Atay, Büyükşehir Belediyesi’yle uyum içinde çalıştıklarını ve Efeler’i marka şehir haline getirmek için çalışmaları sürdürdüklerini vurguladı.

“SADECE MADDİ ENKAZ DEVRALMADIK”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 4 Nisan’da mazbatasını alarak göreve başlayan Atay, “Biz maalesef Efeler Belediyesi’ni devraldığımız zaman sadece maddi anlamda büyük bir enkaz devralmadık. Aynı zamanda manevi anlamda büyük bir enkaz devraldık. Belediyenin işleyiş tarzında çok büyük tutarsızlıklar olduğunu gözlemledik. Kimin ne yaptığının belli olmadığı bir düzen vardı burada. Herkesin kendisine ekipler sağladığı ve herkesin kendi çapında gücünü kullandığı bir yapı vardı. Öncelikle bu yapıyı sonlandırdık. Bu yapıdaki insanların bir kamu görevlisi olduğunu, halka hizmet etme sorumluluğunda olduklarını hatırlattık. Uygun görmediğimiz, ayrılmaları gerektiğini düşündüğümüz arkadaşlarla yollarımızı ayırdık. Uygun gördüğümüz arkadaşlarımızla halkımıza hizmet etmek için yola devam ediyoruz” dedi.

ESKİ YÖNETİMİ ELEŞTİRDİ

Belediyenin mali durumuna değinen Atay, şöyle devam etti: “17 milyon 484 bin lira gibi bir borç olduğunu söylemiştim. Mali işlerde yeni yaptığımız düzenlemeyle o günkü borcun 18 milyon 987 bin 512 lira olduğunu bugün öğrendik. Düzensizliğin ve buradaki kayıtların ne şekilde tutulduğunun en basit örneği olarak sizlerin ve kamuoyunun takdirine sunmak istiyorum. Bu rakamın 7 milyona yakınını geri aldırdık. Borçlu olmadığımızı ispat ettik. Ödeme yapılmadan bunu gerçekleştirdik.”

“HEPİMİZ ÖĞRENECEĞİZ”

Jeotermal tartışmalarıyla ilgili konuşan Atay, “Elektrik üretimine karşı değilim. Jeotermallerin çıkardığı gazların hayatımızı zehirlemesini engellemek için bu gücümü, bu makamımı halkın çıkarı için sonuna kadar kullanmaya söz verdim ve halk beni seçti. Gelir gelmez Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nü kurduk. Bu müdürlük çevreyle ilgili yönetmeliğini yaptı, her şeyini yaptı. Ek bütçesiyle gerekenleri yapıyoruz. Yeni bir cihaz alacağız. Hidrojen sülfür zehirli bir gazdır. İnsan sağlığını tehdit eder boyutta olduğuna inanıyoruz. Ben Efeler halkının soluduğu hava içerisinde hidrojen sülfürün hangi oranda olduğunu halkımızın bilme hakkı olduğunu düşünüyorum. Bunu ölçecek olan cihazı bir hafta – 10 gün içinde satın alacağız, çalışır hale getireceğiz. Soluduğumuz havadaki hidrojen sülfür oranını hepimiz öğreneceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“MASRAFLAR AZALACAK”

Fen İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün çalışmalarından söz eden Atay, “37 bin 300 metrekare yol ve kaldırım yaptık. Bin 900 metre yeni bordür yaptık, bin 700 metre yeni yağmur oluğu yaptık. 20 bin metrekare ham yol çalışması gerçekleştirdik. 50 yeni çöp konteynırı aldık. Bizdekiler 750 litrelik, yeni aldıklarımız 4 bin litreye yakın. İlerde çöple ilgili olan masrafları azaltacak boyuta gelecek. Esnafımız çöp taksiden çok memnun. O nedenle doğru bir iş yaptığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Belediye bünyesinde İntihar Çalışma Grubu oluşturulduğunu aktaran Atay, önceki dönemde iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin dışarıdan temin edildiğini, şimdi sertifikalı personel sayesinde 280 bin lira tasarruf sağlandığını vurguladı. En çok yoğunluğun Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde yaşandığını belirten Atay, Nevzat Biçer Parkı’ndaki nikah salonunun farklı bir konseptle yeniden hizmete açılacağını anlattı.

“BİNA ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL”

Atay, belediye hizmet binasıyla ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi: “Kiralık bir yer arıyoruz. Hizmet binası yapımını şu aşamada çok uygun bulmuyorum. Efeler ilçesinin çok sorunu var. Fakir ailelerle ilgili çalışmaların yapılması gerekiyor. Süt dağıtımı yapacağız. Ekonomik durumu uygun olmayan ailelerimize her gün bir litre süt vereceğiz. Yoksul ailelerin çocuklarının beslenme çantalarına her gün yiyeceklerini biz koyacağız. Önce bunları yapmamız gerekiyor. Bina her yerde olabilir. Çok önemli değil.”

“UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Zafer Meydanı’ndaki eski minibüs garajı arazisinin atıl durumdan kurtulacağını kaydeden Atay, “Büyükşehir’le uyum içinde çalışıyoruz. Zafer Meydanı’ndaki o kötü görüntüyü yok ediyoruz. Büyükşehir’e orayı 3 yıllığına devrettik. 3 yıl içerisinde oraya hem iki kat otopark gerçekleştirilecek, üstü park olacak. Çay kenarına da kafeler yapılması planlanıyor. Efeler’i marka bir şehir haline getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz” görüşlerini dile getirdi.