Atay’dan kan bağışı

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, kan bağışında bulundu. Kan bağışının hayat kurtardığına dikkati çeken Atay, tüm vatandaşları kan bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Türk Kızılayı Aydın Şubesi, yaz aylarında azalan kan stoklarına karşı bağış kampanyalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Efeler Belediyesi’nde kan bağışı etkinliği düzenlendi. Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay da gerekli işlemleri yaptırarak kan bağışında bulundu. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Atay, “Herkesin bu konuda duyarlı olmasını istediğim için bir belediye başkanı olarak farkındalık yaratmak istedim. İnsanların kana ihtiyacı olduğunda kolaylıkla bulabilecekleri bir merkez olan Kızılay’a kan vermeyi uygun buluyorum. Bu kanların insan hayatında çok önemli bir yeri var. Hayat kurtardığı anlar oluyor. Bunu da önemsiyorum. Bize düşen görev, insanlara önderlik yapacak bu tür davranışlarda bulunmaktır. Biz de onu yerine getiriyoruz. Sağlığı uygun olan belediye personelimiz de bağış yapıyor” dedi.

İHTİYAÇ ARTIYOR

Aydın Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Rıdvan Şenol ise Aydın’ın sıcak bir iklime sahip olduğunu hatırlatarak, “Tarımla uğraşan bir bölgeyiz. Kırsal kesimdeki vatandaşlarımızın işleri yoğun oluyor. Bir yandan da tatil dönemi oluyor. Kışın üniversitemizden destek alıyoruz. Şimdi üniversite öğrencileri de tatilde. Dolayısıyla kan stoklarında düşüş oluyor. İhtiyaçta azalma olmadığı gibi bazen yükselme oluyor. Bölgemizin nüfusu iki kat artıyor. Geçiş bölgesi olduğu için trafik kazaları oluyor” diye konuştu.

AKŞAM DA BAĞIŞ YAPILABİLİYOR

Sıcak havadan dolayı gündüz saatlerinde insanların pek dışarı çıkmadığını anlatan Şenol, “Biz de bu nedenle kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımıza akşam saatlerinde imkân tanıyoruz. Efeler Atatürk Kent Meydanı’nda, Kuşadası sahilinde, Didim Altınkum’da insanlar kan bağış noktalarına gelip kan verebiliyor. Şartları uygun olan tüm vatandaşlarımızı yarım saatlerini ayırıp kan ve kök hücre bağışında bulunmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, belediye personeli de oluşturulan ünitelere gelip kan bağışında bulundu.