Atık odunlardan şezlong yaptı

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, çalışmalarından artan ceviz odunlarını değerlendirerek şezlong yaptı. “Bir usta için en güzel şey üretmek” diyen Algün, şezlongların yıllarca kullanılabileceğini vurguladı.

Efeler Zeybek Mahallesi’nde 1991’de açtığı marangozhanesinde zanaatını icra eden Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, yaptığı diğer işlerden artan ceviz odunlarını değerlendirerek ev ve işyerleri için şezlong imal etti. El emeğiyle bir haftada 13 şezlong yapan Algün, “Bir usta için en güzel şey üretmek. 50 tane ürün deneseniz bu şezlonglardaki rahatlığı bulamazsınız” dedi.

Yeni Kıroba’ya konuşan Algün, “Bu şezlonglar daha önce eski ustalarımızın evlerinde, işyerlerinde bulundurdukları bir model. Bir ustamız bir yerde görmüş, fotoğrafını çekmiş. Benim de hoşuma gitti. Bir tane numune yaptım. Dayanıklılığını test ettim” dedi.

“RAHATLIK VERİYOR”

Şezlong denince insanların aklına daha çok plajlarda kullanılan ürünlerin geldiğini hatırlatan Algün, “Bunun Türkçe adı bezli koltuk. Oturduğunuzda sırtınızı kaplıyor. İstediğiniz şekilde de ayarlanabiliyor. Evde, işyerinde, bahçede bunun üzerine bir saat uzandığınızda ciddi anlamda bir rahatlık veriyor. Gelişen teknolojik ürünler var ama bel ağrılarımızın büyük çoğunluğu da oturduğumuz oturakların uygun olmayışından kaynaklanıyor. Oturduğumuz koltuğun rahat olması önemli” dedi.

EL EMEĞİ GÖZ NURU

Çalışmalardan arta kalan, odun olarak kullanılacak ceviz ağaçlarını değerlendirdiğine dikkati çeken Algün, “Emek verdiğinizde güzel ürünler ortaya çıkıyor. Atık ahşapları da değerlendirmiş oluyorum. 13 şezlongu bir haftalık zaman diliminde çırağımla birlikte ürettim. Bez olan kısmını döşemeci arkadaşımız yaptı. Değişik renk alternatifleri var. Tamamen el emeği bir ürün. Doğal ve sağlıklı bir mobilya olabilmesi için su bazlı vernik kullandım. Oturup dinlenme anlamında 50 ürün deneseniz bu koltuklardaki rahatlığı bulmak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

BİRİSİ 600 LİRA

Ahşap ustalığında hangi ağacı nerede kullanmanın önemine değinen Algün, şöyle devam etti: “Benim kullandığım ağacı usta olmayan birine verseniz ancak 3 – 4 koltuk çıkarır. Doğru yerde kullanmak gerekli. Bir şezlongun fiyatı 600 lira. Şimdiye kadar aldığımız tepkiler olumlu. El emeği olduğu için biraz fiyatı yüksek.”

“YÜZ YIL KULLANILIR”

Zanaatını zevkle icra ettiğini anlatan Algün, “Bir usta için en güzel şey üretmek. Bu yaptığımız ürünler, bazılarına şaka gibi gelir, ben iddia ediyorum, yüz yıl sonra kullanılabilecek ürünler. İlk yaptığımda daha ince ağaç kullandım. Deneme yaptım. Diğerlerinde bir kat daha kalınlaştırdım. Kesinlikle yüz yıl kullanılabilecek bir ürün. Ustanın en güzel mutluluğu yaptığı işin bittiğinde güzel olması” dedi.