Aydın'da Balkan esintisi

Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen 19. Folklor ve Müzik Festivali’nde Balkan ülkelerinden gelen folklor ekipleri, yörelerine özgü oyunlar oynadı. Vatandaşların festivale ilgisi yoğun oldu.

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Aydın Büyükşehir Makedonya ve Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin işbirliğiyle 19. Folklor ve Müzik Festivali gerçekleştirildi. Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte Balkan ülkelerinden gelen folklor ekipleri, yörelerine özgü oyunlar oynadı.

Aydın Büyükşehir Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisiyle başlayan festivalde Sırbistan ve Makedonya’dan gelen folklor ekipleri sahne aldı. Sanatçı Rumeli Ekrem ve Sako Band Grubu da festival kapsamında konser verdi. Gösteriler, alanı dolduran çok sayıda vatandaşın beğenisini topladı.

“TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYORLAR”

Aydın Büyükşehir Makedonya ve Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Turgut Gülmüş, yaptığı açıklamada, festivalin ülkeler arası dostluk ve kardeşlik duygularının geliştirilmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Balkan ülkelerinin vatandaşlarının son 5 yıldır ticaret ve turizm açısından Türkiye’yi tercih ettiklerine dikkati çeken Gülmüş, “Daha önce Yunanistan ve Sırbistan Karadağ’ı tercih ediyorlardı. Yaptığımız festivallere gelince buradaki ören yerlerini, tarihi ve turistik merkezleri de ziyaret etme fırsatı buldular. Didim’i, Kuşadası’nı çok beğendiler. O yüzden artık buraya geliyorlar. Bu bizim için çok güzel bir şey” diye konuştu. Bu yılki festivale Makedonya’dan devlet nezdinde katılım olduğunu da vurgulayan Gülmüş, kendilerine destek veren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür etti.

Etkinliğe, Makedonya Göçmenlik Bakan Yardımcısı Yana Velkovska, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ile Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bazı daire başkanları da katıldı.