Aydın'da Kodlama Haftası etkinlikleri

Aydın’da Kod Haftası kapsamında, İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nce ‘Kod Her Yerde’ sloganıyla ‘Code Week 2019’ etkinliği gerçekleştirildi. Öğrenciler, kodlama ve algoritmayı anlatan oyunlar oynadı.

Aydın İl Millî Eğitim Müdürlüğü Tasarım ve Beceri Atölyeleri Merkezi’nce ‘Code Week 2019’ etkinliği gerçekleştirildi. Aydın Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe 80 öğretmen ve bin öğrenci katıldı. Öğrenciler, kodlama ve algoritmayı anlatan oyunlar oynadı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, “Tüm dünyada düzenlenen, ülkemizin de Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde katıldığı Kod Haftası etkinlikleri 5-20 Ekim tarihleri arasında tüm Avrupa ülkelerinde sergilenecektir. Kod Haftası, programlama ve diğer teknolojik etkinlikler yoluyla üreticiliği, problem çözmeyi ve iş birliğini teşvik eden bir taban hareketidir” dedi.

“BELLİ BİR AZINLIK KARAR VERMEMELİ”

“Buradaki amaç, programlamayı daha görünür kılmak, gençlere ve yetişkinlere fikirleri kodlamayla nasıl hayata geçirebileceğimizi göstermek, bu becerileri ortaya çıkarmak ve motive olmuş kişileri öğrenme amacıyla bir araya getirmektir” bilgisini veren Okumuş, şöyle devam etti: “Yeni dünyanın düzeni; baş döndürücü bir hızla değişiyor, gelişiyor. Çağdaş iletişim ve etkileşim araçları sayesinde tabiri caizse at binmeden, kılıç kuşanmadan ‘fetih’ sayılabilecek sonuçlar elde edilebiliyor, ‘fatih’ diye anılabilecek kahramanlar oluşuyor.

Hayatlarımızı şekillendirdiği böyle bir düzende teknolojiyi, ne için ve nasıl kullanacağımıza belli bir azınlığın karar vermesine izin vermemeliyiz.”

“FİKİR ÜRETEN BEYİNLERE İHTİYAÇ VAR”

Teknolojide tüketici olmaktan üretici olmaya geçişin önemine değinen Okumuş, “Bunun için zamanın akışını, dünyanın gidişini yakından takip eden, düşünüp akleden, değerlendirip fikir üreten, projelendirip katma değere dönüştüren beyinlere özellikle de gençlere ihtiyacımız vardır. Yeni dünyanın fetihleri ve fatihleri böyle oluşuyor. Çağı yakalamak hatta ötesine geçmek için çocuklarımızı ve gençlerimizi yazılım çağının gereklerine uygun olarak yetiştirmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Okumuş, her seviyedeki okullar ve tüm branşlardaki öğretmenleri, öğrencilerine dijital üreticiliği ve kodlamayı keşfetme fırsatı verebilmeleri için Kod Haftası etkinliklerine katılmaya davet etti.