Aydın Barosu'na taze kan

Stajlarını tamamlayan 11 genç avukat, yemin ederek avukatlık cübbelerini giydi. Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, “Bugün giydiğiniz cübbenin tarihini lütfen unutmayın. Kutup yıldızınız adalet olsun” dedi.

Avukatlık stajlarını başarıyla tamamlayan 11 genç hukukçu, Aydın Barosu’nda düzenlenen törenle yemin ederek cübbelerini giydi. Ruhsatnamelerini alan genç avukatlara seslenen Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, “Bugün giydiğiniz cübbenin tarihini lütfen unutmayın. Kutup yıldızınız adalet olsun” diye konuştu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Bozkurt, konuşmasına, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun yanında bulunan Cumhuriyet kadrolarını anarak başladı.

“MESELE PARA DEĞİL”

Cumhuriyet’in yüzüncü yılına doğru yaklaştığımızı hatırlatan Bozkurt, “Bütün dünya ileri doğru giderken biz ne yazık ki, son yıllarda geriye doğru bir gidiş içindeyiz. Dün İstanbul Barosu’nun stajyer sayısının 6 bine ulaşması dolayısıyla yapılan bir tartışmada değişik fikirler gördüm. İnsanların, hukuk devletinin, yargı kalitesinin ne anlama geldiğini henüz başlarına bir yargı felaketi gelmediği için anlayamadıklarında nasıl tepki verdiklerine şahit oldum. Bizim bu sayılardan bahsederken endişemizi ifade etmemizin sebebi, çok fazla avukat olması ve şu anda avukatlık yapan meslektaşlarımızın kazanacağı paranın azalması değil. Mesele, herkesin hukuk güvenliği” dedi.

“SAVUNMANIN BAĞIMSIZLIĞI ÖNEMLİ”

Bozkurt, şöyle devam etti: “Kaç puan aldığına bakmaksızın sayısı 100 küsur olmuş hukuk fakültelerinden birisinde herkesin okuma şansı bulabildiği ancak hukuk öğrenimi görürken bir profesörden ders alma şansına bile sahip olamayan hukuk fakültesi mezunlarının dünyanın hiçbir yerinde olmayan açık kapı sistemiyle avukatlık stajına başlayıp bitirebildiği bir ülkede hiç kimsenin hukuk güvenliği olmaz. Hâkimlerin hükümleri ancak bağımsız bir savunmanın varlığı durumunda meşru olur. Bizim mücadelemiz de savunma makamının bağımsızlığını ve kalitesini sağlamak.”

“İZİN VERMEYİN”

Aydın Barosu olarak Staj Eğitim Kuruluna başvuran stajyer sayısı kaç olursa olsun en yüksek derecede eğitim verme çabası içinde olduklarını vurgulayan Bozkurt, “Gördüğüm kadarıyla, çok iyi avukatlar yetişiyor buradan. Stajyer avukat arkadaşlarımızın cübbeyi giydiği andan yetişmelerinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu cübbeyi giymek için can atan milyonlarca insan arasından sizler başarıya ulaşıp bugüne gelen insanlarsınız. Bugün giyeceğiniz cübbenin tarihini lütfen unutmayın. Topluma sirayet etmiş bulunan vurdumduymazlığın, bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışının bizim mesleğimize bulaşmasına lütfen izin vermeyin. İnsanlar bu ülkede kendilerini güvende hissedebileceklerse, bu, sizin mücadeleniz sonucunda olacak. Kutup yıldızınız adalet olsun” dedi.

‘KUVVETLER AYRILIĞI’ VURGUSU

Avukatların geçmişten beri hep en zor şartlarda mücadele ettiklerini anlatan Bozkurt, “Eğer gerçekten avukat olarak topluma hizmet etmeyi düşünüyorsanız bunu yalnızca ama yalnızca bir hukuk devletinde yapabilirsiniz. Kuvvetler ayrılığının ortadan kaldırıldığı bir ülkede hukuk devletinden bahsedilemeyeceği gibi hukuk devletinin olmadığı bir ülkede avukattan da bahsedilemez” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmanın ardından stajlarını tamamlayarak yemin eden avukatlar Onur Özkan, Emine Deveci, Berkay Toprak, Anıl Oğulcan Öngen, Gülsüm Başer, Dilara Cengiz, Ümit Targil, Nehir Tetik, Melisa Tufan, Simge Esen ve Fikriye Pınar Arıcan, avukatlık ruhsatnamelerini aldılar. Genç avukatlara cübbelere yanlarında staj yaptıkları üstatları tarafından giydirildi.

Genç avukatların mutlu gününe aileleri ve yakınları da ortak oldu.