Aydın Tabip Odası: Madımak, utanç müzesi olsun

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan Madımak katliamıyla ilgili açıklama yapan Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu, “Asıl faillerin yakalanması ve Madımak’ın utanç müzesi olması dileğimizdir” görüşünü aktardı.

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu, Sivas’taki Madımak Oteli’nin “utanç müzesi” olmasını talep etti.

Aydın Tabip Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal’ı anmak üzere Sivas’a giden 33 insanın Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesi, Ortaçağ vahşetiyle Türkiye’nin aydınlığına, çağdaşlığına, demokrasi ve laikliğe, halkların kardeşliğine, bir arada yaşama kültürüne ve çok kültürlülüğe yapılan büyük bir saldırıydı. 26 yıl önce Madımak Oteli’nden yükselen alevler arasında çıkan çığlıklar kulaklarımızda, yangının alevleri yüreklerimizi yakmaya devam etmektedir” denildi.

Sivas’ta 33 kişiyi katledenlerin zamanaşımı nedeniyle davadan kurtulduğu belirtilen açıklamada, “Asil faillerin yakalanması ve Madımak’ın utanç müzesi olması dileğimizdir. 21. yüzyılda böyle ilkelliklerin olmaması ve en kutsal değerin insan yaşamı olduğu ilkesinin hep hatırlanması dileğiyle Sivas katliamını bir kez daha kınıyoruz” görüşlerine yer verildi.