Aydın adını deve sütü ürünleriyle duyuracak

Aydın’da geliştirilen ‘DEVESÜTܒ projesi kapsamında, deve sütünden peynir, ayran, yoğurt, ve kefir üretildi. Söz konusu ürünlerin Türkiye’de ilk kez Aydın’da üretildiği öğrenildi.


İncirliova’da, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), Kaya Kardeşler Deve Çiftliği ile Ovacık Mandıra işbirliğiyle gerçekleştirilen ve Avrupa Komisyonu PRIMA Programı tarafından desteklenen ‘DEVESÜTܒ projesi kapsamında deve sütünden üretilen ürünlerin tanıtımı yapıldı.

Karabağ mevkiinde ortağı olduğu Kaya Kardeşler Deve Çiftliği’nde düzenlenen toplantıda konuşan İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, “Kaya Kardeşler Deve Çiftliği olarak projeyi birlikte yürüttüğümüz kurumların ve kıymetli hocalarımızın desteğiyle Türkiye’de ilk kez deve sütünden yoğurt, ayran, peynir ve kefir ürettik. İncirliova’mız içinde gururlu ve önemli bir gün. Çünkü İncirliova’mız deveciliğin ve deve güreşlerinin başkenti. Ürettiğimiz bu ürünler Türkiye’de ilk defa İncirliova’da üretilmiş oldu. İlçemizin gelişmesi adına önemli bir gelişme. Hayata geçirdiğimiz bu projeyle tüm dünya İncirliova’nın, Aydın’ın adını duymuş oluyor” dedi.

Bir İncirliovalı ve İncirliova Belediye Başkanı olarak gururlu olduğunu kaydeden Kaya, destek veren tüm kurumlara ve akademisyenlere teşekkür etti.

ADÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Koç ise projeyle deve sütünün üretim, işleme ve tüketiminin artırılmasının hedeflendiğini aktardı.

MARKET RAFLARINDA YER ALACAK

Deve sütüne dünya genelinde ilgi olduğunun altını çizen Koç, “Laboratuvar koşullarında ürünlerin üretim sürecini tamamladık. Bundan sonraki aşama, piyasaya sunulması. Bir süt işleme tesisinde üretilerek piyasaya sunulması. Proje ortağımız Ovacık Mandıra olduğu için onların ürünleri, üretip piyasaya sürme durumu söz konusu olacak. Deve sütü ürünlerini de inşallah marketlerden alma olacak” diye konuştu.

Koç, piyasadan gelen talep doğrultusunda deve sütü ürünlerinin üretim miktarının artacağını sözlerine ekledi.

“SAĞLIĞA FAYDALARI KANITLANDI”

ADÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Selda Bulca ise deve sütünden çok farklı ürünler ürettiklerini belirterek, deve sütünün sağlık açısından faydalarının bilimsel çalışmalarla kanıtlandığına işaret etti.

Konuşmaların ardından konuklar, deve sütünden üretilen ürünlerin tadına baktı.