Aydın: Büyük Menderes, yok olmasın

Büyük Menderes Nehri’ndeki kirliliğe açılan fotoğraf sergisiyle dikkat çekildi. Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Dr. Metin Aydın, “Büyük Menderes Nehri ve Havzası yok olmasın” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi ile Germencik Çevre ve Doğa Derneği işbirliğiyle Millî Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde açılan fotoğraf sergisiyle Büyük Menderes Nehri’ndeki çevre kirliliğine dikkat çekildi.

Burada bir konuşma yapan Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Dr. Metin Aydın, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden doğan Büyük Menderes Nehri’nin 585 kilometre uzunlukta olduğuna dikkati çekti. Büyük Menderes Havzası’nın 9 bin yıllık geçmişi olduğuna da değinen Aydın, “Biz bugün burada yaşıyorsak Büyük Menderes Nehri ve Havzası olduğu için, bu havzada yetişen tarımsal ürünler bizi beslediği içindir. Ama gelin görün ki, şu anda geldiğimiz nokta itibarıyla Büyük Menderes, Türkiye’nin en kirli üçüncü nehri. Büyük Menderes Havzası’ndaki topraklar ağır metal ve radyoaktivite kirliliği altında. Büyük Menderes Nehri ve onun sulamış olduğu havza çölleşme ve yok olma tehlikesi altında. İşte biz Büyük Menderes Nehri ve Havzası’nın yok olmaması adına Aydın, Denizli, Uşak ve Afyon’daki çevre örgütleri bir araya gelerek Büyük Menderes İnisiyatifi olarak bir platform oluşturduk” dedi.

“TERMİK SANTRAL YAPMAK İSTİYORLAR”

Söz konusu platformun içinde Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi ile Germencik Çevre Doğa Derneği’nin de bulunduğu bilgisini veren Aydın, “Büyük Menderes’in doğduğu Dinar Suçıkan Mevkii’nde termik santral yapılma girişimleri var. Uşak Murat Dağı’nda siyanürle altın aranması için onay aldılar. Menderes kirliliğinin üzerine bunlar ilave edilmek isteniyor. Biz sesimizi yükselterek Menderes Nehri’nin kirletilmemesini istiyoruz. Bugün burada Büyük Menderes Nehri ve Büyük Menderes Havzası yok olmasın diye toplandık” ifadelerini kullandı.

KIZILCAKÖYLÜLER DE ORADAYDI

Açılışa, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, Germencik Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya, Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Münir Alikoç, Aydın Barosu Çevre Komisyonu Başkanı İsmail Türkbay, Efeler Kent Konseyi Eski Başkanı Dr. Tuncay Erdemir ile Kızılcaköylü kadınlar da katıldı.