Güncel

Aydınlı incir üreticilerine12 bin adet incir kurutma kereveti dağıtıldı

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün koordinasyonunda 28 Temmuz 2021 tarihinde İncirliova’ya bağlı Erbeyli Mahallesinde Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem, teknik personel ve üreticilerin katılımıyla düzenlenen törende 750 adet incir kurutma kereveti dağıtımı gerçekleştirildi.

İl genelinde yoğun olarak incir üretimi yapılan Efeler, Buharkent, Bozdoğan, Germencik, İncirliova, Koçarlı, Köşk, Kuyucak, Nazilli, Sultanhisar, Yenipazar ilçelerinde toplam 12.000 adet Kerevet dağıtımı Ege İhracatçı Birlikleri ile Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün ortak çalışmaları sonucunda İncir üreticisine ücretsiz olarak dağıtımı devam ediliyor.

Aydın, 2020 yılı TÜİK verilerine göre 37.300 hektar incir üretim alanı, 7 milyonu aşan ağaç varlığı ve 190.445 ton yaş incir üretim miktarıyla Türkiye üretiminin % 61,4’ ünü , kuru incir olarak ise %80 ini karşılamaktadır. Aynı zamanda Aydın’da ihracatı yapılan tarımsal ürünlerin başında gelmekte ve stratejik önem arz etmektedir. Dünyada incir denince akla Türkiye, Türkiye’de ise coğrafi işaret tescilli Aydın ili ve Sarılop çeşidi gelmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, incir yetiştiriciliği ve ihracatı konusunda çalışmalarına devam etmekte olup; İncir Araştırma Enstitüsü, Ege İhracatçı Birlikleri ile birlikte incir alanlarında kurutma tünelleri, , sağlıklı ilek üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla ilek demonstrasyon bahçelerinin kurulması , ekşilik böceği tuzağı , ilek file torbası, kerevet ve incir fidanı dağıtımı gibi birçok proje yürütülüyor.

‘’İNCİRİN KALİTESİNİ DÜŞÜRMEDEN HASADININ YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ’’

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; ‘’Ülkemiz açısından önemli bir ürün olan kuru incirin yetiştirilmesi kadar kalitesinin bozulmadan hasat edilerek kurutulması ve depolanması da önemlidir. Eğer kurutma ve depolama işlemine gerekli önem verilmezse elde edilen kuru incirin kalitesi düşük olacaktır. Kuru incirde hasat, ağaç üzerinde buruklaşarak kendiliğinden toprak yüzeyine düşen kuru meyvelerin yerden toplanması ile gerçekleştirilir. Kurutma ise yere düştüğünde %30-50 nem içeriğine sahip olarak toprağa düşen buruk incirlerin tahta veya plastikten yapılmış kerevetlere serilerek %20-25 nem içeriğine sahip olana kadar kurutulması yoluyla yapılır. Bu sebeple incirin kurutulması ve depolamada yapılan hatalar nedeniyle oluşan aflatoksin problemi önemli bir sorundur. Son yıllarda özellikle Avrupa Birliğine üyelik aşamasında olan ülkemizin en önemli sektörü konumundaki tarımın daha iyi yerlere getirebilmesi, dış pazarlarda rekabet edebilmesi, ancak tekniğine uygun olarak sağlıklı ve kaliteli ürünler yetiştirebilmesi ile mümkün olabilecektir’’

ÖKDEM; ‘’KURU İNCİRİN KALİTESİNİ ARTIRMAK İSTİYORUZ’’

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem, kuru inciri en iyi şekilde iç ve dış pazara sunabilmek için kalitesinin korunması gerektiğini ifade ederek; ‘’ Bu yıl İncirde, iç pazarda ve ihracatta kurutmadan kaynaklanan kalite sorunun çözümünden hareketle, Kuru İncirde Kaliteyi Arttırmak ve aflatoksini önlemek amacıyla Ege İhracatçılar Birliği işbirliğinde ve İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda 28 Temmuz 2021 tarihinde İncirliova İlçesi Erbeyli Mahallesinde İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem, teknik personel ve üreticilerin katılımıyla düzenlenen törende 750 adet incir kurutma kereveti dağıtımı gerçekleştirilmiştir. İlimizde yoğun olarak incir üretimi yapılan Efeler, Buharkent, Bozdoğan, Germencik, İncirliova, Koçarlı, Köşk, Kuyucak, Nazilli, Sultanhisar, Yenipazar İlçelerimizde toplam 12.000 adet Kerevet dağıtımı Ege İhracatçı Birlikleri ile Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün ortak çalışmaları sonucunda İncir üreticisine ücretsiz olarak dağıtımı devam etmektedir’’ dedi.