Aydınlı kadınlardan yılda 2 milyon çiçek

Aydın’ın Çine ilçesindeki 1600 nüfuslu Mutaflar Mahallesi'nde kadınların ürettiği süs çiçekleri, geçim kaynağı oldu. 4 yıl önce kurulan kooperatif aracılığıyla yılda üretilen 2 milyon çiçek, il ve ilçe belediyelerine pazarlanıyor.

Çine’nin kırsal Mutaflar Mahallesi'ndeki evlerin çoğunda çiçek serası bulunuyor. Bu seralarda kadınlar çeşit çeşit süs çiçekleri üretiyor. Üretilen çiçekler ise 4 yıl önce kurulan S.S. Çine Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığı ile pazarlanıyor. Mahallede her yıl, üretilen çiçeklerden 1 milyon 500 bin lira gelir elde ediliyor. Kooperatif üyesi 120 kadın 60 çeşit çiçek üreterek geçimlerini sağlıyor. Üretilen çiçekler içerisinde en çok rağbet gören ise ortanca çiçeği oluyor.

Oğluyla kurdukları seralarda çiçek üreten ve elde ettikleri gelirle geçimini sağladıklarını belirten Zaide Madran (53), “30 yıldan beri bu işi yapıyoruz. Yetiştirdiğimiz çiçekleri toptan ve perakende olarak satıyoruz. En çok satılan çiçekler, ortanca, vegonya, küpeli, melisa ve lavanta başta olmak üzere tüm çiçekler rağbet oluyor” dedi.

EĞİTİMİNİ TAMAMLAYIP ANNESİYLE ÇİÇEK ÜRETİYOR

İki üniversite eğitiminin ardından mahalleye yerleşen ve anne mesleği çiçekçiliği yapan Muharrem Madran ise, "Süleyman Demirel Üniversitesi Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü ile Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdim. Şu anda yine tarım üzerine açıktan eğitimime devam ediyorum ve sertifika alacağım. Kendi üretimimiz olan ürünlerden ortanca, küpeli, melisa, sardunya gibi bazı ürünleri Ankara, İstanbul, Denizli gibi birçok ile yolluyoruz. Özellikle Muğla ve ilçeleri olan turizm bölgelerine satıyoruz. Farklı ürünler getirmeye ve onların üretimini yapmaya çalışıyoruz. Mahallemizde kadınların neredeyse tamamı bu işten para kazanıyor. Kadınların gelir kaynağı bu çiçekçilik” ifadelerini kullandı.

14 yaşındaki Ezgi Mersin de, “Haziran ayında fide dikimleri oluyor. Yetiştikten sonrada onları satıyoruz. Eğimimi sürdürürken bende yaz tatillerinde annemlere yardım ediyorum. Çiçekleri genelde ben sularım” dedi.