Bakan Dönmez Aydın'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, petrol arama faaliyetleriyle ilgili, “Geçtiğimiz yıl ortalama üretimimiz 51 bin 500 varildi petrolde. Bu yıl bu keşiflerle birlikte 60 bin varilin üstüne çıkmış olacağız. Hedefimiz 2023’te inşallah 100 bin varil hedefe çıkmak” dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aydın temasları kapsamında ilk olarak valiliği ziyaret etti.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve kent protokolü tarafından karşılanan Dönmez, şeref defterini imzaladı.

Burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Dönmez, “Öncelikle sayın valimize, sayın milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz gibi dün 27 Mayıs, tarihimizde acılarla andığımız bir gün. Vatan evladı, Aydın’ın evladı merhum Başbakanımız Adnan Menderes’in şehrinde olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek sözlerimi ifade etmek istiyorum” dedi.

“BU YIL 60 BİN VARİLİN ÜSTÜNE ÇIKACAĞIZ”

Petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin bilgi veren Dönmez, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle kara alanında yapmış olduğumuz petrol doğalgaz arama faaliyetlerinin neticesinde ortaya çıkan bazı keşifleri kamuoyuyla paylaşmıştı. Geçtiğimiz yıl bildiğiniz gibi Türkiye tarihinin en büyük keşfini, dünya genelinde de derin deniz off-shore aramalarının en büyük keşfini hamdolsun açıklamıştı: 405 milyar metreküp. Türkiye petrolleri, sadece denizlerde arama üretim faaliyetleri yapmıyor. Uzunca bir süredir karada da arama faaliyetlerine ağırlık vermişti. Onların da meyvelerini hamdolsun almaya başladık. Son bir ayda yaptığımız keşiflerle, gerek Güneydoğu’da gerekse de Trakya’da günlük 6 bin 800 varillik bir üretim artışı sağlamış olduk. Geçtiğimiz yıl ortalama üretimimiz 51 bin 500 varildi petrolde. Bu yıl bu keşiflerle birlikte 60 bin varilin üstüne çıkmış olacağız. Hedefimiz 2023’te inşallah 100 bin varil hedefe çıkmak. Son Karadeniz’deki keşif hariç. Mevcut, karadaki sahaları kastediyorum.”

Bakan Dönmez, “Enteresan olan bir başka tarafı da geçmişte aranmış ama bulunamadığı ifade edilerek betonlanmış sahaların da son birkaç yıldır üzerinde özel olarak çalışıyorduk. Hamdolsun ondan da netice almaya başladık. Bu şekilde kapatılmış bir kuyuda yaklaşık 4 – 5 bin varil üretim sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“BAĞIMSIZ ENERJİ KAYNAKLARINA ERİŞMEMİZ GEREKİYOR”

“Arayanlar ancak bulur” sözünü anımsatan Dönmez, “Rabbim de yüzümüze güldü ve bizi mahcup etmedi. Hem karada hem denizde yetki alanımızda olan hidrokarbon zenginliklerini, yer altı kaynaklarımızı arayıp bulup insanımızın hizmetine sunmak gibi amacımız misyonumuz var. Türkiye maalesef özellikle enerji kaynakları açısından dışa bağımlı bir ülke. Uzunca bir süredir bu şekilde süren bir durum söz konusu. Bunu tersine çevirmeye çalışıyoruz. Milli enerji maden politikamızın ana temel unsurlarından birisi de bu, yerlileştirme. Yani yerli kaynakları ve yerli teknolojileri insanımızın hizmetine sunma arzusundayız. Güçlü Türkiye olmak için bağımsız enerji kaynaklarına erişmemiz gerekiyor. İnşallah onu da hep birlikte başaracağız” görüşlerini dile getirdi.

Toplantıya, AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş, Metin Yavuz ve Rıza Posacı, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen ile ilçe belediye başkanları da katıldı.

Bakan Dönmez, valilik ziyaretinin ardından Aydın Ticaret Odası’nda düzenlenen Enerji Koordinasyon Toplantısı’na katıldı.