Başkanlar birbiriyle atıştı

Aydın İl Koordinasyon Kurulu toplantısına, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan arasında yaşanan ‘kanalizasyon’ polemiği damga vurdu.

Aydın İl Koordinasyon Kurulu’nun 2019 Yılı 4’üncü Dönem toplantısı, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında gerçekleşti. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndaki toplantıda il genelindeki kamu yatırımları mercek altına alındı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan arasında yaşanan ‘kanalizasyon’ polemiği toplantıya damgasını vurdu.

Çerçioğlu’nun yaptığı sunumun ardından söz alan Kaplan, ilçesindeki kanalizasyon sorununu gündeme getirerek, “Koçarlı’da kanalizasyon meselesi… 2017 yılında Koçarlı Belediyesi resmi yazıyla müracaat etmiş. Bir cevap alamamış. Bizler de ASKİ ve Büyükşehir’e yazı yazdık, cevap alamadık. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile Çevre ve Şehircilik Bakanı’yla görüştük. 5393 sayılı kanunun 57’nci maddesine istinaden Sayın Valimizden, İçişleri Bakanlığının oluru ile yapılmasını talep ettik” dedi.

“KANALİZASYONU OLMAYAN TEK İLÇE”

Kanalizasyon konusunu Koçarlı halkı adına gündeme taşıdığını aktaran Kaplan, şöyle devam etti: “Merkez dâhil 17 ilçe içerisinde kanalizasyonu olmayan tek ilçemiz ne yazık ki, 21’nci yüzyılda Koçarlı. Atık su bedeli ödüyoruz, kanalizasyon parası ödüyoruz. Koçarlı’da vidanjörle ve değişik ilkel metotlarda fosseptik çekiyoruz. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından bunu ne zaman yatırım planına alınacağı açıklanmalı.”

“YER TAHSİSİ BEKLENİYOR”

Kaplan’ın sözlerine “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz” ifadesiyle yanıt veren Çerçioğlu ise “Koçarlı’nın altyapısının yüzde 75’i kanalizasyonu bitmiştir şu anda. Sadece yeni yerleşim yeri Yeni Mahalle bölgesinde yapılmayan bir nokta vardı. Bunların yapımı da çok değerli İller Bankası Müdürümüz burada. İller Bankası’nın kredisiyle yapılmıştır. Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa 2019’da başlanmıştır. Yüzde 75 altyapı bitmiştir. Neden bağlantı olmuyor? Şunun içindir: biz bu konuda bakanlığımıza yazdık. Merkez ileri biyolojik arıtma tesisinin yeriyle ilgili. Bu yer tahsis edildiği zaman… Bacaların bile yeri mevcuttur. Yer tahsis edildiği takdirde hemen devreye alınacaktır” diye konuştu.

“CEVAP BİLE VERİLMEDİ”

Çerçioğlu’nun sözlerine itiraz eden Kaplan, “Koçarlı’da hiç kanalizasyon meselesine el atılmamıştır. Koçarlı’da kanalizasyon diye bir şeyden söz edilemez. Kendi belediye başkanınızın 17.11.2017 tarihindeki yazısına cevap bile vermemiş ASKİ. Gene belediye başkanlığımın ikinci ayında yazdığım yazıya cevap bile verilmemiş” dedi.

“TÜRKÇE KONUŞUYORUM”

Kaplan’ın sözlerine yanıt veren Çerçioğlu, “Siz buna böyle inanmak istiyorsanız, bunda özgürsünüz. Gidersin İller Bankası’ndan öğrenirsiniz. Ben Türkçe konuşuyorum. Koçarlı’nın şu anda arıtma tesisi yok. Yer tahsis edildiğinde Koçarlı’nın da olacak” görüşlerini aktardı.

Öte yandan, Kaplan’la Çerçioğlu arasında yaşanan tartışma sırasında, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın Kaplan’ın üslubunu eleştirerek, toplantıya başkanlık eden Vali Köşger’i müdahaleye davet etmesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

Toplantı, yaşanan polemiğin sonlanmasıyla birlikte olağan gündemiyle devam etti.