Belediye, hava kalitesini ölçecek

TMMOB’un düzenlediği jeotermal çalıştayında konuşan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, yurt dışından getirtecekleri bir cihazla havadaki zehirli gazların hangi boyutta olduğunun ölçüleceğini bildirdi.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nce (TMMOB) Başak Koleji’nde düzenlenen jeotermal çalıştayında yaptığı konuşmada, Efeler’in hava kalitesini ölçtüreceklerini kaydetti.

Havadaki zehirli gaz oranının oranı hakkında ilçe halkının bilgi sahibi olması gerektiğini belirten Atay, “Bunun için hangi cihazın alınacağı mühendis arkadaşlarla oturulup tartışıldı, karar verildi ve fiyatlandırma yapıldı. Yurt dışında üretilen bir cihaz talep edildi. Yurt dışından önümüzdeki hafta ya da öbür hafta gelip onun kurulumu yapacağız ve her gün zehirli gazların hangi boyutta olduğunu Efeler ilçemizdeki insanlarımız bunu bilecek, öğrenecek, ona göre yaşantısına devam edecek. Hasta olan arkadaşlarımız da dışarıya çıkmayacak” ifadelerini kullandı.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

8 Ekim Salı gecesi kentte yoğun şekilde kötü koku hissedildiğini anımsatan Atay, “Ne kadar korkunç ve vahim olduğunu hepimiz gördük. İki gün sonra korkmadılar, Yılmazköy’de bir daha salım yaptılar. Arkadaşlarımız onun görüntülerini tespit ettiler. Savcılığı da suç duyurusunda bulunduk. Korkusuzlar, ‘öderiz’ diyorlar. Çok para kazanıyorlar. O kadar çok kazanıyorlar ki, denetim yok. Bizim, denetleme yetkimiz yok. Kötü olan bu. Biz, yetkimiz olsa ne yapacağımızı biliyoruz” görüşlerini dile getirdi.