Beyaz altında hasat zamanı

Aydın’da Efeler Kaymakamı Cemal Şahin’in katılımıyla pamuk hasadı gerçekleşti. Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamuk priminin kilogram başına bir buçuk lira olmasını istediklerini belirtti.


‘Beyaz altın’ olarak bilinen pamuğun Büyük Menderes Ovası’ndaki hasadı sürüyor. Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu’nun Muğla karayolu yakınındaki tarlasında pamuk hasadına katıldı.

Üreticiler ve tarlada çalışan işçilerle sohbet eden Şahin, pamuk hasadı hakkında bilgi aldı.

Şahin, burada yaptığı açıklamada, “2020 yılı içerisinde alanda birçok üretimin aşamasına eşlik ettik. Daha doğrusu böyle bir karar aldık. Başkanımızla birlikte pamuk ekim sürecine de katılmıştık. Bugün de pamuk hasat kısmındayız. Aydın tabii ki tarım bölgesi. Tarımda üstünlüklere sahip ürünlere sahip bir bölge” dedi.

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN”

Daha önce farklı ürünlerin hasadına katıldığını anımsatan Şahin, “Elimizden geldiği kadar Aydın’da üreticimizin yanında olmaya, ekiminden hasadına kadar her aşamada birlikte olmaya gayret gösteriyoruz. Yaşadığımız pandemi süreci gösterdi ki, tarım temel ihtiyaçlardan birisi. Bu süreç, bizlere tarımın önemini bir kez daha hatırlatmış oldu. Bizler de tarımın daha da geliştirilmesi, üreticilerimizin daha fazla kazanması konusunda birtakım projeler yapıyoruz. Aydın’ın, Efeler’in iklimine, dokusuna uygun ürünleri destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Halk arasında ejder meyvesi olarak bilinen pitaya yetiştiriciliği konusunda 21 üreticiye destek verdiklerini aktaran Şahin, şöyle devam etti: “Efeler’de 31 bin dekar arazimizde pamuk ekiliyor. Aldığımız bilgiler, pamukta kalitenin iyi olduğu ancak rekolte konusunda biraz sıkıntı olduğunu ifade ettiler. Tabii ki dünyanın pamuk ihtiyacının yüzde 40’ını ülkemizde karşılıyoruz. Yüzde 60’ını ithal ediyoruz, ciddi rakamlar ediyoruz. Pamuk, endüstriyel, desteklenmesi gereken bir ürün. Katma değeri yüksek bir ürün. Yaklaşık 10 kat bize girdi sağlayan bir ürün. Bölgemizde pamuk üretiminin daha da yaygınlaşması konusunda beraber çalışacağız. Hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum.”

“2017’DEKİ ALIM GÜCÜNÜ İSTİYORUZ”

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu da hasat döneminin çiftçiler açısından bayram olduğuna dikkati çekti.

Çocukluğundan beri çiftçiliğin içinde olduğunu anlatan Kendirlioğlu, “Özellikle bir hafta 10 gün önce fiyatlarla ilgili bayağı endişe yaşıyorduk. 2017, 2018, 2019’da fiyatlarımız 4 lira civarındaydı. Takdir edersiniz ki, girdi maliyetleri 2017’den bu yana zirai ilaç, gübre, tohum ve akaryakıtta, bazı kalemlerde yüzde 300’lere varan girdi artışlarını da göz önüne alırsak bu fiyatların ne kadar düşük kaldığını sizlerle paylaşmak isterim. Son bir hafta – 10 gündür fiyatlarımız toparlanmaya başladı. Şu anda 5 lira civarında piyasamız var. Bu da bizleri sevindiriyor tabii. Gönül ister ki, fiyatlar biraz daha yukarıda olsun. Çünkü bizim dekar maliyetimiz 2 bin lirayla 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Dekarda 500 kilogramın altında ürün aldığımızda zararla karşı karşıya kalmamız söz konusu” ifadelerini kullandı.

Primin değer ve önemini her fırsatta anlatmaya çalıştıklarını kaydeden Kendirlioğlu, şu görüşleri dile getirdi:

“Geçen sene primimiz 80 kuruştu. Bu sene primin kilogramda bir buçuk lira olması gerektiğini söylüyoruz. Primi bir buçuk lira istiyoruz. 2017’deki, 2018’deki 75 kuruşluk alımın dolar karşılığı 20 senttir takriben. Bugün de bir buçuk liranın karşılığı 20 senttir. Herhangi bir artış talep etmiyoruz. 2017’deki alım gücünü talep ediyoruz. Pamuk çok önemli bir ürün ülkemiz için. Aydın olarak yüzde 11 ile 15 arasında ülkemizin pamuk ihtiyacını karşılıyoruz. Pamuğun ne kadar önemli ve stratejik olduğunu hepimiz iyi biliyoruz, ülkemiz iyi biliyor. İthal ettiğimiz pamukla beraber ülkemiz 30 milyar dolar kazanç elde ediyor.”

TARİŞ YENİ TESİS KURUYOR

Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Satış Kooperatifi Başkanı Tolga Önal ise yeni sezonun hayırlı olmasını dileyerek, “Tariş olarak hedefimiz, üreticilerimizin, ortaklarımızın, ortak dışı üreticilerimizin pamuklarını teslim almak. En iyi şekilde, en iyi şartlarda değerlendirmek. Bu sene 80 makinelik yeni tesis kurulumuna başladık. Göreve geldiğimiz günden beri yaptığımız işlerle ortaklarımıza ve Aydın çiftçisine gerekli desteği sağladığımız gibi yetiştirdikleri ürünleri en iyi şartlarda ve hak ettiği değerde almak için üzerimize düşeni yapıyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Kaymakam Şahin ve Kendirlioğlu, pamuk toplama makinesine binerek hasat yaptı.

Etkinliğe, Tarım ve Orman Efeler İlçe Müdürü Mehmet Ese, Efeler Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Çıldır ile Kadıköy Muhtarı Doğan Altan da katıldı.