Bıçak bileyicileri yoğun mesaide

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala bıçak bileyicileri, yoğun mesai yapıyor.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla Efeler’deki bıçak bileyicilerin işlerinde gözle görülür artış yaşanıyor. Vatandaşlar, körelen bıçaklarını keskinleştirmek için Sobacılar Çarşısı ve Kasaplar Hali’ndeki bıçak bileyicilerini tercih ediyor. Sobacılar Çarşısı’ndaki atölyesinde körelen bıçak ve satırları keskinleştiren Turgut Kürekçi, memleketinin bıçaklarıyla ünlü Denizli’nin Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan Mahallesi olduğunu, 40 senedir bıçakçılıkla uğraştığını dile getirdi.

“SON GÜNÜ BEKLEMESİNLER”

Bıçak bileme işini bilinçli olarak yaptığını vurgulayan Kürekçi, “Kurban Bayramı öncesinde işlerimiz yoğunlaştı. Eskiyen bıçakların onarımını yapıyoruz, keskinleştiriyoruz. Bunun yanı sıra bıçak da satıyoruz. İnsanlar bıçaklarını biletmek için son günü beklemesinler. Çok yoğunluk olduğunda talebe cevap veremiyoruz. Bayram öncesinde, günde 300 bıçak bilediğimiz oluyor. Bıçakların tanesini 3 buçuk liradan, satırların tanesini ise 7 liradan biliyoruz” dedi.

Kurban kesecek vatandaşlara önerilerde bulunan Kürekçi, kesimde ve et doğramada kullanılacak olan bıçakların mutlaka keskin olması ve hayvanın kemiğine dokundurulmaması gerektiğini kaydetti.