Bozkurt: Bizi sefalete sürüklüyorlar

Türkiye Kamu – Sen Aydın Temsilciliği üyeleri, hükümetin memur ve emeklilere zam teklifini Sevgi Yolu’nda protesto etti. İl Temsilcisi Bozkurt, “Hükümet bizleri sefalete sürüklüyor” dedi.

Türkiye Kamu – Sen Aydın İl Temsilciliği’nce düzenlenen kitlesel basın açıklamasında hükümetin memur ve emeklilere zam teklifi protesto edildi. Sevgi Yolu’nda düzenlenen eylemde konuşan Türkiye Kamu – Sen Aydın İl Temsilcisi Ahmet Bozkurt, “Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek bizleri sefalete sürüklüyor” ifadesini kullandı.

Toplu sözleşme görüşmelerinin “büyük bir hayal kırıklığına doğru gittiğini” savunan Bozkurt, “Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmî enflasyon yüzde 20,3 oldu. 4 kişilik ailenin vazgeçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı bin 32 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira. Ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam yüzde 18,6. Elektriğe yüzde 34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi tarumar olmuş. Hem resmi rakamlar hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor. 2020 yılı için hükümetin enflasyon hedefi yüzde 9,8; 2021 yılı için yüzde 6 ama memura ve emekliye reva görülen zam, 2020’nin tamamı için yüzde 6,6; 2021’in tamamı için yüzde 5,6. Hedefler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen yüzde 16,65. Çarşının, pazarın durumu ortadayken sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize teklif edilen yüzde 3,5; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 140, en düşük maaşa 105 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor? Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek bizleri resmen sefalete sürüklüyor” ifadelerini kullandı.

“BÜTÇE ONLARIN, MEYDANLAR BİZİMDİR”

Milyonlarca memur ve emeklinin sorunlarının çözüm beklediğine dikkati çeken Bozkurt, söz konusu beklentilerin boşa çıkarılmasının “vicdani olmadığını” söyledi. Yetkililere ‘Memur Paketi’ hazırlamaları çağrısında bulunan Bozkurt, “Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu – işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir” diye konuştu. Etkinliğe katılanlar, ‘Saygın iş, saygın ücret’, ‘Buçuklu artış istemiyoruz’, ‘Şifalı ellere vefa, ceplere para’ yazılı dövizler taşıdı.