Büyük Zafer'i kutladık

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yurt genelinde olduğu gibi Aydın’da da tören düzenlendi. Çelenk koyma töreniyle başlayan program, Zafer Bayramı Resepsiyonu’yla son buldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla ülke çapında olduğu gibi Aydın’da da kutlama programı düzenlendi. Valilik önündeki Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen törende ilk olarak, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Garnizon Komutanı Albay Durmuş İlhan Başer ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Personel Yüzbaşı Murat Genç, “Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, yüce Türk milleti ve kahraman Türk ordusunun gücünü tüm dünyaya gösterdiği, Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan şanlı 30 Ağustos Zaferi’nin 97’nci yıldönümünü kutlamanın heyecan ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

“YERLE BİR EDİLDİ”

“Birinci Dünya Savaşı neticesinde topraklarının büyük bölümü düşman kuvvetlerine geçen Türk milleti, yaptığı anlaşmalarla ordusunu dağıtmış, elinde bulunan silah ve mühimmatı kaybetmiştir” diyen Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşgal edilen topraklarımızda yapılan yağma ve yıkımlar karşısında İngilizlerin elinde olan İstanbul Hükümeti hiçbir şey yapamıyordu. Bu durumu gören ve bir grup silah arkadaşıyla beraber, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’da Türk milletinin birlik ve beraberliğini yeniden tesis etmiştir. Türk halkının fedakârlığı ve desteğiyle yeniden güçlenen Türk ordusu, savunma hattından taarruza geçtiği Sakarya Muharebesi ile düşmanı geri çekilmek zorunda bırakmış ve 1922 yılının Ağustos ayında yapılacak olan Büyük Taarruz’un hazırlıklarına başlamıştır. İngilizlere göre 4 – 5 ayda geçilemeyeceği öngörülen Yunan mevzileri 26 Ağustos sabahı Türk topçusunun ateşleriyle yerle bir edilmiş ve bir saat içinde düşman, mevzilerini terk etmek zorunda bırakılmıştır.”

“GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER”

30 Ağustos 1922’ye kadar süren taarruzlarla Yunan ordusunun kuşatıldığını ve taarruzun başarıyla sonuçlandığını dile getiren Genç, “Kaçan düşman birlikleri İzmir’e kadar takip edilmiş ve 9 Eylül 1922’de geldikleri gibi gitmişlerdir. Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan bu zaferle, Türk milleti, bağrından çıkan kahraman ordusuyla, milli birlik ve beraberlik ruhuyla kenetlenerek küllerinden yeniden doğmuş ve tarihte yeni bir sayfa açarak Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. Türk ordusu, yurt içinde ve sınır ötesinde icra edilen operasyonlarda en zor koşullarda dahi ülkesini iç ve dış tehditlere karşı koruma görevini hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan yerine getirmektedir” ifadelerini kullandı.

Yüzbaşı Genç, Türk Silahlı Kuvvetlerinin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkenin bölünmez bütünlüğü ve bekası için mücadeleyi sürdüreceğinin altını çizdi.

TEBRİKLERİ KABUL ETTİLER

Çelenk koyma töreninin ardından program, valilik binasında devam etti. Vali Köşger ve protokol üyeleri burada tebrikleri kabul etti. 30 Ağustos dolayısıyla ‘Zafer Bayramı Resepsiyonu’ verildi.

Programa, AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.