CHP'li Bülbül'den anayasa değişikliği çağrısı

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Yargı Reformu Paketi hakkında, “İlk önce, yargı bağımsız ve tarafsız olacak. Bunun için anayasanın 146 ve 159’uncu maddeleri değiştirilmeli” yorumunu yaptı.

CHP’nin hukukçu kurmaylarından TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, yargı reformu için yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının şart olduğunu vurgulayarak, anayasanın yüksek yargı organlarını düzenleyen 146 ve 159’uncu maddelerinin değiştirilmesi çağrısında bulundu.

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bülbül, “Hukuk devletinde yargı reformu olabilmesi için yasama, yürütme ve yargının, kuvvetler ayrılığının ortaya konması gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denen sistemde, tek adam rejiminde yargı reformu olmaz. İlk önce yargı bağımsız ve tarafsız olacak. Bunun için anayasanın 146 ve 159’uncu maddesi değiştirilmeli. Çünkü şu var: Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nu Cumhurbaşkanı belirliyorsa Anayasa Mahkemesi’nin 4’te 3’ünü Cumhurbaşkanı belirliyorsa, bir kişinin belirlediği yargıyla yargı reformu, adalet sağlanamaz” görüşlerini dile getirdi.

“ÖNCELİĞİMİZ PARLAMENTER SİSTEM”

Bülbül, “Yargı reformu yapacaksanız ilk önce anayasa değişikliği yapılacak. Parlamenter sistem gelecek. Denge denetleme sistemi kurulacak. Tek adam rejimi kaldırılacak. Yargı, bağımsız ve tarafsız olacak” ifadelerini kullandı. 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eğer CHP’li Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçilseydi de aynı görüşleri savunacaklarının altını çizen Bülbül, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın önceliğinin parlamenter sistemin geri getirilmesi olduğunu söyledi. Bülbül, hâlihazırdaki sistemde ‘kuvvetler ayrılığı’ prensibinin ‘kuvvetler birliği’ anlayışına dönüştüğünü ileri sürdü.

Barış Pınarı Harekâtı konusuna değinen Bülbül, teröre ve teröristlere karşı verilen her türlü mücadelenin destekçisi olduklarına işaret ederek, “Suriye politikası, AKP’nin yaptığı yanlış tercihler yüzünden bugünlere geldi” yorumunu yaptı.