CHP'li Özel: Aydın Büyükşehir, örnek belediyemiz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan övgüyle söz ederek, “Aydın Büyükşehir Belediyesi, bizim Türkiye’de model belediyemiz, örnek belediyemiz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu makamında ziyaret etti. Çerçioğlu’ndan övgüyle bahseden Özel, “Aydın Büyükşehir Belediyesi, bizim Türkiye’de model belediyemiz, örnek belediyemiz” yorumunu yaptı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve 139 CHP’li milletvekilinin selamını getirdiğini söyleyen Özel, “Sayın Genel Başkanımızla, Sayın Belediye Başkanımız çok yakın çalışıyorlar. Çünkü Özlem Çerçioğlu ve Aydın Büyükşehir Belediyesi, bizim Türkiye’de model belediyemiz, örnek belediyemiz. Hem kadınların siyasete katılımı, kadınların siyasetin çetin şartlarına rağmen kendi mücadeleleriyle başarılı olmalarına iyi bir örnek. Kadınları CHP’de siyaset yapmaya davet eden, kadınların CHP’de başarılı olabileceğini gösteren çok iyi bir örnek. Temiz belediyecilik açısından, halkçı belediyecilik açısından örnek gösterdiğimiz belediye başkanlarımızdan birisi” diye konuştu.

Aydın’da CHP örgütleri ile belediye başkanları arasında örnek gösterilecek bir uyum bulunduğunu dile getiren Özel, bu durumun kendilerini fevkalade memnun ettiğinin altını çizdi.

“KENDİLERİYLE ÇELİŞİYORLAR

Ülke gündeminde büyükşehir belediyelerinin yetkileriyle ilgili çalışmanın olduğunu aktaran Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şüphesiz, 30 büyükşehir belediyelerinin sayısının 30’a çıktığı dönemde CHP’nin pek çok uyarısı, eleştirisi vardı. O dönemde, ‘Bu kanunla bir tek para basamazsınız, bir de adam asamazsınız. Her yetkiniz olacak’ diyen Adalet ve Kalkınma Partililer, şimdi kendi kanunlarıyla çelişen, kendi kanunlarından şikayet eden bir noktadalar. Elbette biz de CHP olarak Büyükşehir Belediye Kanunu’yla, aksayan noktalarla ilgili şikayetlerimizi dile getirdik. Elbette devam ediyoruz. Bu konuda bir düzenleme yapılmalı mıdır? Evet, yapılmalıdır. Ama bunu fırsata çevirip İstanbul, Ankara ve birçok Büyükşehir Belediyesini kaybedene kadar hiç akıllarına gelmeyecek şekilde… Büyükşehirlerin yetkilerinin ilçe belediyelerine devredilmesi… Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşandığı gibi bazı taşınmazların Büyükşehir’den alınıp ilçe belediyelerine devredilmesi sorun çözmek değil de 31 Mart’ta seçmen kararıyla hesaplaşmak, ona direnmektir. Seçmenin ‘Burayı CHP yönetsin’ dediği bir yeri CHP’li belediyenin elinden alıp AK Partili ilçe belediyelerine vermek, Belediye Kanunu’nda beklenen bir düzenlemeden çok bir hazımsızlık ve millî iradeye saygısızlık noktasında tecelli ediyor.”

“DEMOKRATİK DİRENÇ GÖSTERİRİZ”

AK Parti’ye belediyelerle ilgili kanun çalışmasında istişare çağrısında bulunan Özel, “Meclis’e gelecek kanunda büyükşehir belediyelerinin yetkilerini azaltıp CHP’nin elini kolunu bağlayıp başarısız olmalarını temin için bir çaba olursa buna ciddi demokratik refleks ve direnç gösteririz. Yapılması gereken, belediyelerin hangi partide olduğuna bakmadan aksayan yönlerle ilgili bilgileri toplamak, partilerle istişare etmektir. Ve belediyenin kimde olduğuna bakmadan en doğru kararı hep birlikte vermektir. Aksi halde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin attığı adımları 31 Mart ve 23 Haziran’daki seçmen iradesine direnme ve millî iradeye saygısızlık olarak değerlendiririz” görüşlerini dile getirdi.

“HAKARET, SİYASETİN DİLİ OLAMAZ”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan sözlerini değerlendiren Özel, “Siyasi rakibinle mücadeleyi siyaset içinde yapamayıp ona ‘milli güvenlik sorunu’ demek, hakaretler yağdırmak… Ki, milli güvenlik sorununun konusu Milli Güvenlik Kurulu’dur. Orada askerler vardır. Sivil siyaset alanında yenemediğin rakibi askerlerin bulunduğu kuruma şikayet eder noktaya getirmek Sayın Bahçeli’ye de, uzun bir siyasi geleneğin içinde olan ve devamı olan MHP’ye de yakışmaz. Hak ettiği dozda ve dilde cevap versek, bunu en başta kendi seçmenimiz bize yakıştırmaz. Küfür, hakaret ve iftira siyasetin dili olamaz” diye konuştu.

Özel’e ziyaret sırasında, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, eşlik etti. Özel ve beraberindekiler daha sonra CHP İl Başkanlığını ziyaret etti.