CHP'li Tezcan: Hedef iç değil, dış iktidar

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Asıl hedef iç iktidar değil, dış iktidardır” sözleriyle parti tabanına birlik ve beraberlik çağrısında bulundu ve ekledi: “Yereldeki başarıyı genele taşıyacağız.”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, partisinin Aydın İl Başkanlığını ziyaret etti. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tezcan, “Hedef, iç değil, dış iktidar” ifadesiyle parti içi iktidar kavgalarıyla zaman kaybedilmemesi uyarısında bulundu. 31 Mart yerel seçimlerini hatırlatan Tezcan, “Yereldeki başarıyı genele taşıyacağız” dedi.

Aydın’da delege seçimlerinin tamamlandığını dile getiren Tezcan, “Kongre takvimi sürecindeyiz. Parti yönetimlerinin yenileneceği, mevcut arkadaşlarımızın güven tazeleyeceği, yeni arkadaşlarımızın da hizmet kervanına katılarak önümüzdeki dönem CHP’yi yerelde kazandığımız bu başarıyı genel siyasete de taşıyıp Türkiye’de iktidar olma sürecine taşıyacak yeni kadrolarımızın hazırlanacağı kongreler dönemi başladı. Bunun ilk aşaması delege seçimleriydi. Başta İl Başkanımız olmak üzere bütün örgütümüze çok teşekkür ediyorum. Aydın’da çok büyük bir demokratik olgunluk içinde, demokratik kural ve teamüllere uyarak kongreler sürecini sağlıklı bir şekilde şekillendirecek delege seçimlerini tamamladık. CHP’de bu süreç hizmet yarışı sürecidir. Dolayısıyla ilçelerimiz büyük bir olgunlukla delege seçimlerini bitirdiler” dedi.

“ASIL HEDEF DIŞ İKTİDAR”

“Bundan sonra ilçe kongrelerimizi ve il kongremizi yapacağız. Daha sonra kurultayımızı yaparak Türkiye’nin ihtiyacı olan bir büyük iktidar problemini hep beraber çözeceğiz” diyen Tezcan, şöyle devam etti: “Kongreler, kuşkusuz parti için görev alma yarışıdır. Ama asıl hedef iç iktidar değil, dış iktidardır. Biz bütün kongre sürecinde, sadece Aydın’da değil, Türkiye genelinde iç iktidara odaklanan siyaset anlayışıyla değil, dış iktidara odaklanan siyaset anlayışıyla kongre sürecini yürütüyoruz. Partimizin genel merkezi de bu anlayış doğrultusunda Türkiye’de kongreleri büyük bir ciddiyetle takip ediyor. Amacımız Türkiye’yi bugün içinde bulunduğu sıkışıklıktan bir an önce çekip çıkarmak.”

“TÜRKİYE YÖNETİLMİYOR, SAVRULUYOR”

Türkiye’nin demokrasisinin ve ekonomisinin sorunlu olduğunu savunan Tezcan, “Türkiye, toplumsal barış konusunda ciddi problemleri olan bir ülke. Türkiye, dış politika konusunda ciddi sorunlar yaşamış bir ülke. Türkiye, yönetilen bir ülke olmaktan çıkmış. Türkiye yöneltilmiyor, savruluyor, sürükleniyor. Adeta rüzgar nereden eserse oraya doğru sürüklenen bir Türkiye’yle karşı karşıyayız. Önümüzdeki dönemde yeniden bu problemleri çözecek bir yeni iktidar arayışı içerisindeyiz. İşte partimizin kongreler süreci bu yeni iktidar arayışının çözüm sürecidir. Kongreler süreci, bizim kendi içimizdeki iktidar arayışının çözüm süreci değildir” değerlendirmesinde bulundu.

“YÜZDE 90’I YOKSUL”

Konuşmasında AK Parti iktidarının ekonomi politikalarını eleştiren Tezcan, şunları kaydetti: “Türkiye’de 8 buçuk milyon vatandaşımız 673 liranın altında gelirle yaşıyor. Bu, devletin resmi verileri. Düşünebiliyor musunuz? 850 bin vatandaşımız bin liranın altında dul ve yetim aylığı alıyor. Açlık sınırı, Türkiye’de asgari ücretin üstünde. Yoksulluk sınırı, 6 bin 500 lira oldu. Yani Türkiye’de kamu çalışanlarının ve işçilerin yüzde 90’ı yoksul. Böyle bir tablo içinde Türkiye, tarımın, üretimin, adaletin, hukukun, siyasetin sorunlu olduğu bir cendere içine sıkışmış. Bütün bunları çözecek, bir büyük iktidar arayışı içindeyiz. Önümüzdeki süreçte Türkiye’de yeni iktidar arayışında topluma öncülük edecek kadroların görev alma dönemi olacak.”

Toplantıya, CHP İl Başkanı Ali Çankır, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir ve partililer katıldı.