CHP'li kadınlardan protesto

Emine Bulut cinayetiyle ilgili açıklamalarda bulunan CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, “Alışmayacağız, susmayacağız! Kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.Aydın’daki CHP’li kadınlar, kadın cinayetlerine yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdi. CHP İl Başkanlığı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, “Alışmayacağız, susmayacağız! Kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

“Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz” diyen Özdemir, “Ölmek istemiyorum’ diyen bir anne, ‘Anne lütfen ölme’ diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk. Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor çünkü bu ülkede kadınların katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

“2019’DA 223 KADIN KATLEDİLDİ”

Özdemir, “4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, boşanmayı tabulaştıranlar, kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar bu cinayete ortaktır. Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Dün sadece Emine Bulut’un haykırışını izledik ama 2019’da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ‘ölmek istemiyorum’ diye haykırdı. Neden bu kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“BİRLİK OLACAĞIZ”

Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği müddetçe cinayetlerin önlenemeyeceğini belirten Özdemir, şöyle konuştu: “Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfî değil. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Biz kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek, çocuklar ağlamayacak.”

Basın toplantısına CHP Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz ve partililer katıldı.