Çankır: Sadece zeybek oynarken diz çökeriz

CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin’e yapılan saldırıyla ilgili, ilçe başkanlarıyla beraber açıklama yapan CHP İl Başkanı Ali Çankır, “CHP Aydın Örgütü, sadece zeybek oynarken diz çöker” dedi.

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, ilçe başkanlarıyla beraber, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin’in darp edilmesi olayıyla ilgili basın toplantısı düzenlendi. Parti il başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan Çankır, “Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu, Kuvayı Milliye'nin mimarı CHP, CHP Aydın Örgütü sadece zeybek oynarken diz çöker” dedi.

Mersin’e yapılan saldırının ardından parti örgütü olarak teyakkuza geçtiklerini belirten Çankır, “Olayın hemen akabinde kendisini hastanede ziyaret etmiştik. Öncelikle ilgi ve alakalarını esirgemeyen tüm sağlık çalışanlarına, adli vakanın araştırılmasında ve zanlıların yakalanmasında ehemmiyet gösteren emniyet mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

16 ilçe başkanı, gençlik ve kadın kolları başkanlarıyla birlikte Mersin’i evinde ziyaret ettiklerini aktaran Çankır, “Kendisinin sağlık durumu iyi. Tüm örgütümüze, Aydınlı hemşehrilerimize selamlarını iletti” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTILAR”

Konunun yargıya intikal ettiğini anımsatan Çankır, şöyle devam etti: “Biz Türk adaletinin eşit, adil ve tarafsızlığına mağduru koruyacağına inanıyoruz. Ancak siyasi olarak bulmak ve anlamak zorunda olduğumuz konular var. Aydın'ın birlik ve berberliğine kast eden menfur saldırıyı; ziyaret ederek, basın açıklaması veya sosyal medya paylaşım yoluyla veyahut da telefonla arayarak kınayan sivil toplum kuruluşlarımıza, odalarımıza, kamunun tüm paydaşlarına teşekkür ediyorum. Net olarak duruş gösteren, siyasi etik ve nezakete uygun davranan İYİ Parti İl Başkanlığı'na, AK Parti İl Başkanlığı'na, HDP İl Başkanlığı'na, Saadet Partisi İl Başkanlığı'na, Özgürlük ve Dayanışma Partisi İl Başkanlığı’na ve Emek Partisi İl Başkanlığı’na sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Onlar Aydın'da demokrasiye sahip çıkarak bu minvalde görüşlerini ve temennilerini beyan ettiler.”

“PLANLI SALDIRIYI KINAYACAKLAR MI?”

“İlçe Başkanımızın yargıya intikal eden verdiği ifadeleri doğrultusunda 'Hareketin Lideri' diye başlayan sloganlar atarak İlçe Başkanımızı darp eden şahısların kimlikleri ve mensubu oldukları adresler belli oldu” görüşünü aktaran Çankır, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi gelenekleri içerisinde hiçbir zaman genelleme yaparak hareket etmedik. Kimseyi ötekileştirmedik. Milletimizin bağrından kopan Millet İttifakı'nda olduğu gibi; birçok ülkücü, milliyetçi kardeşimizle de yol yürümekten gurur duyuyoruz. Ancak ilgili muhataplardan kurumsal bir kınama işitemediğimiz için Aydın kamuoyu önünde bu olaya ilişkin kendilerinin görüşlerini soruyoruz. Sessizliğe mi bürünecekler, yoksa bu planlı saldırıyı kınayacaklar mı?” diye konuştu.

“BOYUN EĞMEYEN İRADE”

Sorumluluk makamında bulunanların kullandıkları dile özen göstermesi gerektiğinin altını çizen Çankır, şu görüşleri dile getirdi:

“Bu memleket geçmişte ne çektiyse bilgisiz ideolojiden, asıl azmettiricilerin korkaklığından ve şiddet eğilimini teşvik eden ya da göz yuman siyasetçilerden çekti. O nedenle kişiler, şahıslar geçicidir. Mesele memleketse, mesele Aydınsa ilkelerle, ülküler birdir. Hepsi Cumhuriyet'in filizleridir. Önce bunun altını kırmızı kalemle çizeceğiz. Sonra yol ortasında, kalleşçe, bir insanın arkasından vurarak kaçanlara da tüm kamuoyu önünde kalleştir diyeceğiz. Bunda hemfikir olacağız. Planlı ve organize olarak yapılmış bu olayın azmettiricilerinin kendi başına buyruk birileri olduğunu düşünmek istiyoruz. Kamuoyunun siyasi olarak aydınlatılmasını bekliyoruz. Güç sadece fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir. Bu irade 97 yıldır dimdik ayakta. Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu, Kuvayı Milliye'nin mimarı CHP, CHP Aydın Örgütü sadece zeybek oynarken diz çöker. O nedenle ya susacaksınız tarafınızı seçeceksiniz. Ya da memleketimiz için ortak ilke ve ülkülerde buluşacağız.” Basın açıklamasına parti yöneticileri ve üyeleri katıldı.