‘Çarşamba Söyleşileri’ kaldığı yerden devam ediyor

Salgın sonrası yapılan ilk ‘Çarşamba Söyleşileri’ etkinliğinin konuğu; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Osteoarkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Vedat Onar oldu.

Prof Onar, tekstil sanayisinde asırlardır kullanılan mor boyanın geçmişi ve ekonomiye yön veriş öyküsünü konuklara anlattı. Koronavirüs salgının başlaması ile birlikte ara verilen ‘Çarşamba Söyleşileri’ etkinlikleri yeni normalleşme süreciyle birlikte yeniden başladı.

Bu haftaki etkinlikle ilgili olarak açıklamalarda bulunan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; ‘’ İlk haftanın konuğu bilim danışmanımız; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Osteoarkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Vedat Onar oldu. Prof. Onar “Mor ve Ötesi Murex – Mor Boya” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Onar tarafından; Mor boyanın, M.Ö. 13. Yy’da Fenikeliler tarafından tarih sahnesinde kendine yer bulan ve M.S. 15. Yy’a kadar devam eden süreci anlatıldı.

Ege ve Akdeniz’de, Mor boyanın çıkarıldığı deniz salyangozu çeşitleri, avlanma ve beslenme şekilleri ve boyanın çıkarılış şekli anlatıldı. İlk defa Tyre Kralı Phoneix tarafından Tyrian moru ile ilgili yasalar konulduğu, Fenikelilerin Deniz ticareti ile Akdeniz dünyasına yayıldığı ve tekstil endüstrisinde kullanımına başladığı, Roma ve Bizans döneminde katı kurallarla üretimi sınırlandırılarak bir imparatorluk rengine dönüştüğü söylendi. İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth döneminde yarım kilo mor boyanın değerinin 1,5 kilo altın kadar olduğu, bunun da bugünün altın fiyatlarıyla hesaplandığında yaklaşık 56.000 dolarak denk geldiği belirtildi. Pek fazla bilinmeyen konu katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Söyleşiden sonra Prof. Dr. Vedat Onar’a, Tralles Kazı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Öztürk tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi’’ açıklamalarında bulundu.