Çerçioğlu ile Menderes arasında tartışma

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Özlem Çerçioğlu ile AK Partili Neşe Menderes arasında gündem tartışması yaşandı. Çerçioğlu, “Komisyonun yapması gereken işi Meclis’te yapamayız” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı ikinci oturumu Başkan Özlem Çerçioğlu’nun yönetiminde yapıldı. Komisyonlardan genel kurula havale edilen 21 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, Başkan Çerçioğlu ile AK Partili Neşe Menderes arasında gündem polemiği yaşandı.

Toplantının başında söz alan Menderes, “Gündem 3 gün önceden yayınlanıyor ama müdürlüklerin plan notları, açıklamaları ne yazık ki bize gelmiyor” diyerek gündemde yer alan maddelerle ilgili meclis üyelerinin yeterince bilgilendirilmediğini savundu. Menderes, Başkan Çerçioğlu’ndan müdürlüklerden gelen talep ve notlarla ilgili yeterli bilgilendirmeyi sağlayacak ortamı oluşturmasını istedi.

“OLMAMIŞTIR, OLAMAZ DA”

Menderes’in sözlerine yanıt veren Çerçioğlu ise şöyle konuştu: “Belediye meclisinin bir işleyişi vardır. Bu işleyiş kanunlarla belirlenmiştir. Plan ve Bütçe ile İmar Komisyonu ihtisas komisyonudur. Gündeme alırsınız ve ihtisas komisyonuna zorunlu olarak gönderirsiniz. Orada her partinin temsilcileri vardır. O temsilciler komisyonda istediği soruyu sorabilir. Bütün dokümanlar önüne gelir. Bu zamana kadar meclis üyeleri, İmar veya Plan Bütçe Komisyonu’nda isteyip de herhangi bir dokümanın önüne konulmadığı olmamıştır. Olamaz da zaten.”

Siyasi parti grup temsilcilerinin ihtisas komisyonlarında alınan kararları ve görüştükleri konuları üyelere anlatmasını isteyen Çerçioğlu, yasaların emrettiği çerçevede görev yaptıklarını vurguladı.

“AÇIKLAYICI BİLGİ YOKTU”

Çerçioğlu’nun açıklamaları üzerine yeniden söz alan Menderes, “Ben bir hukukçuyum. Dün siz bize gündemi gönderdiniz. Buraya geldiğimizde gündem maddeleriyle ilgili bize açıklayıcı plan notları, açıklamalar yoktu. İhtisas komisyonu teknik bir komisyondur. Meclis üyelerinin bilgi sahibi olmayacağı anlamına gelmiyor. O zaman ihtisas komisyonlarıyla toplantı yapın, biz meclis üyeleri gelmeyelim” ifadelerini kullandı.

“HER TÜRLÜ TARTIŞMA YAPILIYOR”

“Kanunu ben koymuyorum” çıkışında bulunan Çerçioğlu ise “İhtisas komisyonlarını yasa koyucu neden koymuş? Bunlar ihtisas komisyonlarında tartışılsın, görüşülsün diye konmuş. İhtisas komisyonuna gidiyor mu? Gidiyor. Görüşülüyor mu? Görüşülüyor. Yasa gereği her partinin temsilcisi var mı? Var. Orada her türlü tartışma yapılıyor mu? Yapılıyor. Eğer karar verilemezse bir sonraki toplantıya bırakılıyor mu? Bırakılıyor. Buradaki sayın meclis üyeleri lütfen bunu gruplarına anlatsınlar. Getirip de ihtisas komisyonunun yapması gereken işi Meclis’te yapamayız” değerlendirmesinde bulundu.

KUŞADASI’NA EK ÖDENEĞE ONAY

Yaşanan tartışmanın ardından gündem maddelerine geçildi. Üyeler, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde jeotermal temalı karikatür yarışması yapılmasını öngören Plan ve Bütçe Komisyonu raporunu kabul etti. Buna göre, yarışma sonucunda birinciye dizüstü bilgisayar, ikinciye notebook, üçüncüye ise tablet hediye edilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca 15 yaş altı üç yarışmacıya teşvik ödülü olarak bisiklet verilmesi hususuna onay çıktı. Meclis, Kuşadası Belediyesi’nin 2019 Yılı Mali Yılı Bütçesi’ne 4 milyon 460 bin TL ek ödenek verilmesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu raporunu da kabul etti.

Toplantının sonunda üyelerin Kurban Bayramı’nı kutlayan Çerçioğlu, bir sonraki toplantının 10 Eylül’de yapılacağını bildirdi.