Çerçioğlu: Aydın'a körler okulu açılsın

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Mutlaka ve mutlaka körler okulunun Aydın’da açılması gerekiyor. Eğer hayırseverler yapmıyorsa devletimizin bunu yapması gerekiyor” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü dolayısıyla, Altı Nokta Körler Derneği üyeleriyle Turistik Park’taki kahvaltıda buluştu. Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen’in kentte körler okulu bulunmaması nedeniyle görme engelli çocukların zorluk yaşamasına ilişkin söylemine değinen Çerçioğlu, “Mutlaka ve mutlaka körler okulunun Aydın’da açılması gerekiyor. Eğer hayırseverler yapmıyorsa devletimizin bunu yapması gerekiyor” yorumunu yaptı.

“CİDDİ DESTEK GÖREMİYORUZ”

Toplantıda ilk sözü alan Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Özen, beyaz bastonun, görme engellilerin özgürlük ve bağımsızlığını simgelediğini vurguladı. Başkan Çerçioğlu’nun uygulamalarıyla her zaman görme engelli vatandaşların yanında olduğunu aktaran Özen, Çerçioğlu’nu ‘engellilerin annesi’ olarak gördüklerini anlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin hissedilir yüzey taşı çalışmaları ve ‘sarı civciv’ olarak tabir edilen belediye otobüslerini sefere koymasıyla engellilerin yaşamının kolaylaştığını dile getiren Özen, “Aynı duyarlılığı iş insanlarından bekliyoruz. Son günlerde başlattığımız beyaz baston kampanyasına hala daha iş insanlarından maalesef ki, ciddi destek göremiyoruz” dedi. Özen, kentte körler okulunun bulunmadığını, Denizli’deki körler okulunun da yatılı kısmının kapatıldığını belirterek, görme engelli çocukların eğitim anlamında büyük güçlükler yaşadığını kaydetti.

“KİMSE BAHANE ÜRETMESİN”

Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu ise “Engelli vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve tüm bürokratları sizin emrinizdedir. En küçük sorununuzda lütfen bize iletin. Biz de en iyisini yapmaya söz veriyoruz” diye konuştu.

İş çevrelerine seslenen Çerçioğlu, şöyle devam etti: “Az önce Sayın Başkan şunu söyledi: ‘Aydın’da yaşayan iş insanlarının desteğini alamıyoruz’ dedi. Gerçekten çok üzücü. Gerçekten çok ayıp ediyorlar. Hiç kimse bana kalkıp da ‘kriz var, şu var, bu var’ diye bahane üretmesin. Birazcık elinizi vicdanınıza koyun. Bu kent, hepimizin kenti.”

“OKUMA YAZMA ÖĞRENEMİYORLAR”

Körler okulu konusuna da değinen Çerçioğlu, “Bu okulun Aydın’da açılması gerekiyor. Bizim yapacağımız destek anlamında olur. Bir an önce bu okulun Aydın’da yapılması gerekiyor. Eğer hayırseverler yapmıyorsa devletimizin bunu yapması gerekiyor. Devletin asli görevi. Bu süre zarfında biz derneğimizde bu eğitimin verilmesi için üzerimize düşen tüm desteği ulaşım önünde sağlayacağız. Ama bu gerçek bir çözüm olamaz. Olması gereken okul açılması. Ne acı değil mi? Çocuklarımız okuma yazma öğrenemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Çerçioğlu, etkinliğe katılan görme engelli çocuklarla yakından ilgilendi.