Çerçioğlu: Bakanlığın sözünü bile dinlemiyorlar

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in engellediğini savunarak, “Bakanlığın sözünü bile dinlemiyorlar. Hizmetin önünde neden duruyorsunuz üniversite olarak?” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efeler, İncirliova ve Koçarlı’nın yararlanacağı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesinin Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir tarafından engellendiğini ileri sürdü.

İncirliova Belediyesi’ni ziyaretinde söz konusu projeye dair açıklamalarda bulunan Çerçioğlu, “Arıtma tesisini yapamamamızın nedeni tamamen Adnan Menderes Üniversitesi’nin rektörüdür. Arıtma tesisi çok önemli olduğu için biz bu konuda ilgili bakanlığa gittik. İlgili bakanlık dedi ki, ‘Evet, projeniz doğru. Hazinenin yer. Biz tahsisinin ivedilikle yapılması için üniversiteye yazıyoruz.’ Çünkü hazine, üniversiteye tahsis etmiş, 600 dönümlük yerin yaklaşık 100 dönümünün Büyükşehir’e verilmesi için bakanlık üniversiteye talimat veriyor. İlgili kurumlara da bilgi veriyor. 2 yıldır üniversite, bakanlığın talimatı olmasına rağmen Büyükşehir’e tahsisi yapmıyor. DSİ de projeyi onayladı. Kardeşim, siz hizmetin önünde neden duruyorsunuz üniversite olarak?” diye konuştu.

“BİZDE BÖYLE BİR ŞEY OLMAZ”

Başkan Çerçioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Rektör demiş ki, ‘Biz bu konuyu toplanalım, vekiller falan hep beraber, oturalım konuşalım.’ Kardeşim bak, bakanlık talimatı vermiş ‘verin’ diye. Toplanacağınız ve toplanacağımız kişiler, bakanlığın üstünde mi bakanlığınızın kararını tartışacaksınız? Siz şu anda kendi partinizin bakanlığının verdiği talimatı uygulamayan bir durumdasınız. Benim partimde böyle bir şey olmaz. Bizde asla böyle bir şey olmaz. Bizim siyasi üstümüzde birisi talimat verdiyse, bizdeki siyasi terbiye bunu yerine getirmeyi emreder. Hele bir de bu halkın hizmeti içinse, arıtma tesisiyse biz bunu bekletmeyiz.”

“BEYEFENDİLER UYGUN GÖRMEMİŞ”

Arıtma tesisinin yapılmamasının sebebinin kendilerinden kaynaklanmadığını dile getiren Çerçioğlu, “Bakanlığın talimat vermesine rağmen, gitmişiz bakanlıkla uğraşmışız, projemizi hazırlamışız, DSİ’den onay almışız. Arıtma tesisi yapacağız, AVM yapmayacağız, ticarethane yapmayacağız. Ama üniversite, beyefendiler uygun görmemiş. Ama bakanlık uygun görmüş. Bakanlığın sözünü bile dinlemiyorlar” ifadelerini kullandı.