Çerçioğlu: İftiracılar yargı önüne çıkacak

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, FETÖ üyeliği iddiasıyla hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verilmesiyle ilgili, “Hukukçularımız bu işin peşini bırakmayacak. Bu iftirayı atanlar yargı önüne çıkacak” dedi.

CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’la birlikte Atatürk Kent Meydanı’ndaki Demokrasi Çadırını ziyaret etti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği iddiasıyla hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verilmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Gerçekten çok büyük bir iftira atıldı. İftiraları atan kişiler için yargı önünde gerekli işlemler yapılacak. Bu tip işler, FET֒nün ekmeğine yağ sürmektir. Bunlar neden, niçin bu iftirayı attılar? Mutlaka araştırılması gerekiyor. Hukukçularımız bu işin peşini bırakmayacak. Bu iftirayı atanlar yargı önüne çıkacak” dedi.

“FETÖ BORSASINA İHTİYACIMIZ YOK”

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise “Biz belediye başkanlarımızdan eminiz. Teflon tava gibi FET֒cülük bize yapışmaz. Bize yapışması mümkün değil. Bizim belediye başkanlarımıza bu işin iftira kampanyası olarak atıldığını hepimiz biliyorduk. Tereddüdümüz yoktu. Bizim takipsizlik ya da beraat etmemiz için FETÖ borsasına ihtiyacımız yok. Namuslu yargı ve hukuk olduğu sürece FETÖ borsasına ihtiyacımız yok. Bizim belediye başkanlarımızın masumiyetini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ŞEFFAF YÖNETİM’ VURGUSU

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Efeler Belediyesi tarafından ortaklaşa hayata geçirilen Demokrasi Çadırı projesini “doğrudan demokrasinin güzel bir örneği” olarak nitelendiren Tezcan, şöyle devam etti: “Belediyelerimizin kararları, halka dokunan kararları, kapalı kapılar ardında verilmiyor, verilmeyecek. Bir yerlerde, mahfillerde, vatandaşın derdi nedir diye düşünmeden, birilerinin çıkarına, yararına, birilerini zengin edecek projelerin değil, halkı memnun edecek projelerin peşindeyiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız, önümüzdeki süreçte kalan 16 ilçede bu uygulamayı diğer belediye başkanlarımızla devam ettireceğini ifade etti. Aydın’ın yatırımlarının artması ve refahının yükselmesi için Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve belediye başkanlarının gösterdiği duyarlılığın en azından küçük bir bölümünü Türkiye’yi yönetenlerden bekliyoruz. Hükümetten ve Ankara’dan bekliyoruz.”

“KATILIMCI DEMOKRASİ ÖRNEĞİ”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül de CHP belediyelerinin her zaman katılımcı demokrasi ve katılımcı yerel yönetim örneği sergilediğini vurguladı. Belediyelerin sandık kurmasının halkın taleplerinin anlaşılması konusunda önemli olduğunu kaydeden Bülbül, CHP’li belediye başkanlarının katılımcı demokrasi anlayışını sürdüreceğini ifade etti.

Ziyarete, CHP İl Başkanı Ali Çankır ile CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin de katıldı.