Çevreciler grev yaptı

Hükümetleri iklim değişikliği konusunda harekete geçirmek için 139 ülkede gerçekleştirilen Küresel İklim Grevi eylemlerine Efeler’den de destek geldi. Çevreciler, ‘Başka Aydın yok’ mesajı verdi.

İklim değişikliği konusunda hükümetleri harekete geçirmek için 139 ülkede düzenlenen Küresel İklim Grevi eylemlerine Efeler’deki çevrecilerden de destek geldi. Aydın Çevre ve Kültür Platformu Derneği (AYÇEP) öncülüğünde Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlenen etkinliğe, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay da katıldı.

"BU HAVAYI, SUYU BULAMAYACAĞIZ"

Katılımcılara seslenen AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, yüz milyona yakın insanın dünya ülkelerinde bu etkinliği gerçekleştirdiğini kaydetti. Türkiye’nin çeşitli illerinde de bu eylemin yapıldığını belirten Vergili, “3 tane jeotermal santral, bir tane termik santrale bedel. Türkiye, fosil yakıtlarla kirletilmeyle dünyanın onuncu kirli ülkesi haline gelmiş. Yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Fosil yakıtlar ve jeotermal enerji santrallerinin (JES) yaydığı gazlara ‘dur’ diyelim. 15 – 20 sene sonra şu andaki havayı, suyu bulamayacağız” dedi.

Efeler Kent Konseyi Başkanı Gülsevil Gürsoy Ergünoğlu da “Aydın’ımıza jeotermalin getirmiş olduğu etkileri istemiyoruz. Buradan diyoruz ki: toprağımıza, havamıza, suyumuza dokunmayın. Yeşilimizi bozmayın” diye konuştu.

“ANLAMAMAYI TERCİH EDİYORLAR”

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ise “İnsanların bu kadar çok tepki gösterdiği bir olayı, bizi yönetenlerin anlamaması mümkün değil. Ama ne yazık ki, anlamamayı tercih ediyorlar. Ya biz onları değiştireceğiz ya da onlar bizim kanser olmamızı sağlayacak. Bu tercihi hep beraber yapacağız. Kanser olmamayı amaçlıyorum. Sizlerin de temiz bir doğada yaşamanızı istiyorum. O nedenle bana düşen kamu görevini yerine getirmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Eyleme katılanlar, ‘Fosil yakıtlara hayır’, ‘Zeytinime – incirime dokunma’, ‘Başka Aydın yok’ yazılı pankartlar taşıdı.