Çeyrek asırlık muhtar

Efeler’in Yedi Eylül Mahallesi Muhtarı Mevlüt Zeren, 1994 yılında başladığı muhtarlık görevini 5 dönemdir aralıksız sürdürüyor. 28 yıl öğretmenlik, 25 yıl da muhtarlık yapan Zeren, sağlığı elverdiği ölçüde muhtarlığa devam etmeyi hedefliyor

Efeler’in Yedi Eylül Mahallesi Muhtarı Mevlüt Zeren, 1947 yılında Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesinde dünyaya geldi. 1966’da Aydın’a gelen Zeren, Koçarlı’nın Cincin Köyü’nde İlkokul Öğretmeni olarak 25 yıl görev yaptı. 1991’de kent merkezine tayin olan Zeren, 3 yıl da Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda eğitimcilik mesleğine devam etti.

1994’ün Şubat ayında emekli olan Zeren, aynı yılın Mart ayında yapılan yerel seçimlerde Yedi Eylül Mahalle Muhtarlığı görevine seçildi. Çeyrek asırdır mahalle muhtarlığı görevini özveriyle sürdüren Zeren, “Emekli olmazdan hemen önce çevremdeki arkadaşlar, öğretmen arkadaşlarım mahalleye hizmet etmem, muhtar olmam yönünde telkinlerde bulundu. Aklımda muhtarlık düşüncesi yoktu ama arkadaşlarım empoze ettiler. Ben de mahalleme hizmet etme düşüncesiyle, boş vakitlerimde kahve köşelerinde oturmaktansa insanımıza hizmet ederim diyerek muhtar oldum. Öğretmenlik, çok kutsal bir meslek olmasına rağmen orada sadece öğrenci ve öğrenci velileriyle muhatap oluyorsunuz. Ama muhtarlıkta mahallede yaşayan 7’den 70’e herkesle tanışıyorsunuz, görüşüyorsunuz” diye konuştu.

YENİDEN ADAY OLACAK

Mahallenin sakin ve gelişmiş olduğunu, çok fazla sorunlarının olmadığını kaydeden Zeren, “Sadece birkaç yerde yağmur yağınca su birikintileri oluşuyor. Vatandaşlarımızın yürümesinde engeller oluyor. Onların düzeltilmesi gerekiyor. Bir diğer eksiğimiz ise elektrik fatura ödeme merkezine duyduğumuz ihtiyaç. Bunun dışında başka sorunumuz yok” ifadelerini kullandı.

Muhtarların toplumla iç içe olması gerektiğini vurgulayan Zeren, şu görüşleri dile getirdi:

“24 saat görev yapıyorum. Her sabah en geç 9’da muhtarlığı açarım. Önce işi olan vatandaşların işlerini görürüm. Daha sonra kıraathaneleri, sokakları dolaşırım. Öğleden sonra yine muhtarlığa dönerim. Akşam saatlerinde de vatandaşlarımız her şekilde bana ulaşır. Sağlığım elverdiği ölçüde görevimi sürdüreceğim. Önümüzdeki seçimde de muhtarlığa aday olmayı düşünüyorum.”