Çiftçilerden destekleme miktarı tepkisi

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu öncülüğünde bir araya gelen ziraat odası başkanları, Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları destekleme miktarındaki düşüşlere tepki gösterdi.

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları destekleme miktarında değişiklik yapılarak, düşüş yaşanmasına tepki gösterdi.

İlçe ziraat odası başkanlarıyla birlikte Efeler Ziraat Odası’nda basın toplantısı düzenleyen Kendirlioğlu, zor koşullarda üretim yapan çiftçilerin her zaman desteklenmeye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Tarım sektöründe “kabul edilemez” uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Kendirlioğlu, “Bütün dünya ülkeleri üretime önem verir ve teşvik ederken, bizde tam tersi, fazla üretmiş olmamızdan dolayı cezalandırılıyoruz. Örneğin, pamuk tarımında olduğu gibi, 500 kilogram üzerinde üretim yapan üretici fazla üretimde bulunduğu için prim desteklemelerinden yararlandırılmıyor. Bunu mantıki olarak açıklamak mümkün değildi” dedi.

“ÇİFTÇİYİ MAĞDUR EDECEK”

23 Ekim tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konan tebliğden söz eden Kendirlioğlu, şöyle konuştu: “Destekleme tebliğinde, 2019 Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları destekleme miktarında değişiklik yapılarak büyük düşüşler yapılmıştır. Örneğin Organik Tarım Grup Sertifikasyonuna kayıtlı zeytin üreticilerimizin destek miktarı 70 TL/dekardan 20 TL/dekara, İyi Tarımda ise 40TL/dekardan 20/TL dekara düşürülmüştür. Bu durum, özellikle odalarımız müteşebbisliğinde organik ve iyi tarım sürecini yürüten bizleri ve küçük çiftçilerimizi mağdur edecektir."

ANKARA’YA GİDECEKLER

Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamalarının önemi hakkında bilgi veren Kendirlioğlu, söz konusu uygulamaların desteklenmemesinin veya destek miktarının düşürülmesinin “Türk tarımına yapılan en büyük kötülük olacağı” görüşünü aktardı. Kendirlioğlu, destekleme miktarındaki düşüşten vazgeçilmesi için Ankara nezdinde girişimlerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.