Çile sona erecek

Zafer Meydanı’ndaki atıl durumda olan eski minibüs garajı arazisine Büyükşehir Belediyesi, 2 katlı otopark yapacak. Böylece kışın çamur, yazın toz içinde olan çevre sakinlerinin çilesi sona erecek.

Efeler Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı ilk toplantısı, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın yönetiminde yapıldı. 3’ü gündem dışı toplam 13 maddenin görüşüldüğü toplantıda, mülkiyeti Efeler Belediyesi’ne ait olan Zafer Mahallesi’ndeki eski minibüs garajı arazisinin 3 yıl süreyle Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi kararlaştırıldı. Başkan Atay, söz konusu alana 2 katlı otopark inşa edileceğini bildirdi. Gerekli çevre düzenlemelerinin yapılacağını da aktaran Atay, “3 yıl sonra o alanı biz geri alıp kullanacağız” ifadesini kullandı. Söz konusu madde, oybirliğiyle kabul edildi. Bahsi geçen alan, minibüs garajının 2015’te yıkılmasının ardından 4 yıldır atıl durumda.

Meclis gündeminde öne çıkan konulardan biri de belediyenin logo değişikliğiyle ilgili madde oldu. Bu bağlamda bir yarışma açılacağı, birinci olana 20 bin TL, ikinci ve üçüncü olanlara ise 5’er bin TL ödül verileceği bildirildi.

MUHALEFETTEN ‘GENİŞ YETKİ’ ELEŞTİRİSİ

Üyeler, belediyenin iş ve işlemlerinin daha hızlı ve etkin yürütülebilmesi amacıyla Efeler Belediyesi’ni temsil etmek üzere Başkan Atay’a kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile özel ve tüzel kişiler nezdinde işlem yapma, sözleşme ve protokol imzalama yetkisi verilmesini öngören maddeyi oy çokluğuyla kabul etti. Muhalefet partilerine mensup bazı üyeler, ‘geniş yetki’ eleştirisi yaparak, maddeye ret oyu verdi. Eleştirilere yanıt veren Atay, “Kamu hizmetini hızlı yapabilmek amacıyla bu yetkiyi alıyorum. Yaptığım işleri de sizi bilgilendirerek yapıyorum. Bu yetkiyi Meclis bana vermiş olsa bile ben yasal açıdan yaptığım her şeyden sorumluyum” diye konuştu.

ALİ GAFFAR OKKAN’IN ADI YAŞATILACAK

Efeler Belediyesi’nin Rize Fındıklı Belediyesi ve İtalya’nın Mocna Belediyesi ile ‘kardeş kent protokolü’ imzalamasına ilişkin Başkan Atay’a yetki verilmesini kararlaştıran Meclis, Yılmazköy Mahallesi’nde yapımı süren parka mahallenin eski muhtarı Hasan Yavuz’un, Ovaeymir Mahallesi’nde yeni yapılan parka ise Diyarbakır’da şehit olan Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın isminin verilmesine ilişkin düzenlemeye onay verdi. Efeler Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı ikini toplantısı, 5 Ağustos Pazartesi günü yapılacak.