Cumhuriyet Tırı Efeler'e geldi

Atatürkçü Düşünce Derneğince (ADD) Milli Mücadele’nin yüzüncü yılı dolayısıyla hazırlanan Cumhuriyet Tırı, Efeler Atatürk Kent Meydanı’nda ziyarete açıldı.

ADD tarafından Milli Mücadele’nin yüzüncü yılı dolasıyla hazırlanan Cumhuriyet Tırının 639’uncu durağı Aydın Efeler oldu. Atatürk Kent Meydanı’nda ziyarete açılan tırda, Milli Mücadele dönemine ait görsel ve belgeler, gösterime sunuldu.

Açılış töreninde konuşan ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Günver Güneş, projenin, Milli Mücadele’yi doğru anlatmak için yaşama geçirilen en doğru çalışmalardan biri olduğuna dikkati çekti. Milli Mücadele’nin her aşamasının tarihi kayıtlara geçtiğini vurgulayan Güneş, “20’nci yüzyılın en meşru savaşlarından biri olarak tarihi kayıtlara geçmiştir. Milli egemenliği, milli bağımsızlığı gerçekleştirmek adına, sonuçta Cumhuriyet’le taçlanan, laik, çağdaş, demokratik bir hukuk devleti olarak karşımıza çıkan tarihi bir olaydır anlatacağımız. Cumhuriyet Tırını, Anadolu’nun 630’dan fazla yerleşim yerine gönderdik. Aydın’la birlikte 639’u tamamlayacağız. Bu, tarihi bir olaydır. İlk defa gerçekleştirilen bir olaydır” diye konuştu.

İLGİ YOĞUN OLDU

Güneş, ilerleyen dönemde de projeyi geliştirerek, Milli Mücadele’yi ve Atatürk’ün dünya görüşünü kamuoyuna doğru anlatmak üzere çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi. Güneş’in konuşmasının ardından Cumhuriyet Tırı gezildi. Açılış törenine, ADD Aydın Şube Başkanı Dr. Müslime Güneş, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, Aydın Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Ece, Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, Kadın Haklarını Koruma Derneği Aydın Şube Başkanı Habibe Gürer ve vatandaşlar katıldı. Milli Mücadele dönemine ait materyallere vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Cumhuriyet Tırı, yarın akşama kadar meydanda olacak.