Cumhuriyet coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da coşkuyla kutlandı. Törende konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, “Cumhuriyet’in kurulması tarihin ender kaydettiği başarılardan biridir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96’ncı yıldönümünde yurt genelinde olduğu gibi Aydın’da da bir dizi etkinlik düzenlendi.

Valilik makamındaki tebrikat töreniyle başlayan kutlamalar, İstasyon Meydanı’nda devam etti. Buradaki programda, Vali Köşger, Garnizon Komutanı Albay Durmuş İlhan Başer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, askeri ciple tur atarak vatandaşları ve tören için hazır bulunan askerleri selamladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aydın milletvekillerinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na ilişkin kutlama mesajları okundu.

“ÇAĞDAŞ BİR YÖNETİM ŞEKLİ”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Vali Köşger, Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ncı yıldönümünü kutlamanın gururu ve coşkusunun yaşandığını vurgulayarak, “Bilindiği üzere, Cumhuriyetimiz 29 Ekim 1923 tarihinde ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını, geleceğini bizzat ve bilfiil idare etme esasına dayanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümet şekli cumhuriyettir’ ifadeleriyle ilan edilmiş ve kendisine hedef olarak muasır medeniyet seviyesinin üstüne ulaşmayı belirlemiştir. O günden bugüne Cumhuriyetimiz, aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine uygun olarak erdemli insanlar yetiştiren, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyen, çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olmuştur” dedi.

“EL ÜSTÜNDE TAŞIYORUZ”

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Cumhuriyet’in kurulmasının tarihin ender kaydettiği başarılardan biri olduğunun altını çizen Köşger, şöyle devam etti: “Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş, dünyanın en güçlü ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeleri arasında saygın yerini almıştır. Bizler de atalarımızdan aldığımız ve devletimizin temeli olun bu güzel Cumhuriyet’i büyük bir heyecanla el üstünde taşıdık. Taşımaya da devam ediyoruz, devam edeceğiz.”

“GÜVENİMİZ TAMDIR”

Konuşmasında gençlere seslenen Köşger, “Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak, devletimizi ülkesiyle milletiyle bölünmez bütünlüğünü sonsuzda demek en büyük amacımız olmalıdır. Çünkü geçmişte ve bugünde yaşandığı gibi gelecekte de iç ve dış mihraklar aziz vatanımızı elimizden almak için her türlü hileye ve yola başvuracaklardır. Sizlere olan güvenimiz tamdır” ifadelerini kullandı.

TÜFEKLİ GÖSTERİ BÜYÜLEDİ

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmanın ardından yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Vali Köşger, öğrencileri elde ettikleri başarılardan ötürü kutladı.

Öğrencilerin günün anlam ve önemine dair şiirler okuduğu törende, halk oyunları ekibinin sergilediği yöresel oyunlar ilgi gördü. Foça Jandarma Komando Eğitim Destek ve Tatbikat Tabur Komutanlığına bağlı askerlerin tüfekli hareketler gösterisi ise protokol mensuplarından ve vatandaşlardan büyük alkış aldı. Etkinlik, tören geçişiyle son buldu.

Etkinliğe, CHP Aydın milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.