DSP'den 35'inci yaş kutlaması

14 Kasım 1985’te kurulan Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kuruluşunun 35’nci yıldönümü Aydın’da kutlandı. İl Başkanı Cemil Köroğlu, Genel Başkan Önder Aksakal’ın mesajının okunmasına valilikçe izin verilmediğini iddia ederek, “Tekrar iktidar olmaya geliyoruz” dedi.


DSP Aydın İl Başkanlığı, partinin kuruluşunun 35’ini yıldönümü nedeniyle Aydın Valiliği önünde bir araya geldi. Saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı okuyan partililer, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Programda konuşan DSP İl Başkanı Cemil Köroğlu, DSP Lideri Önder Aksakal’ın kutlama mesajının okunmasına valilikçe izin verilmediğini ileri sürerek, “Bir genel başkanının mesajının okunması bizleri çok çok derinden üzmüştür. DSP, kadrolarıyla, her türlü kısıtlı imkânıyla iktidara yürüyecektir” dedi.

“HİÇBİR YERDE SIKINTI YAŞANMADI”

DSP’nin 35 yaşında olduğunu belirten Köroğlu, “ Kuruluş yıldönümümüz maalesef sıkıntılı başladı. Cuma günü saat 13.30’da valilik makamına dilekçe verdik. Dilekçeyi verdikten sonra, 14.07’de tarafım aranarak, genel başkanımızın mesaj metni istendi. Ben mail yoluyla atmak istedim. Evrakın kendisini istediler. Ben de yönetim kurulu üyemle gönderdim. Daha sonra 18.06’da şahsım tekrar arandı. Sadece çelenk sunumu yapılacağı söylendi. Ben de saygı duydum. Parti olarak kanunlara her zaman saygılıyız. Fakat şu metin, Türkiye genelinde genel merkezimiz tarafından itinayla hazırlandı. Hiçbir makama, hiçbir yere sataşmadan hazırlandı. Türkiye’nin hiçbir yerinde sıkıntı yaşanmadı. Genel başkanımızın mesajı bütün illerde okundu” ifadelerini kullandı.

“DSP’NİN YÜKSELİŞİNİN AYAK SESLERİ”

İl başkanlığı süresince böylesi bir durumla karşılaşmadığını dile getiren Köroğlu, “Hiçbir zaman böyle bir şeyle karşılaşmadık. Maalesef bu dönemde oldu. Partim ve şahsım adına çok üzgünüm. Ne olur genel başkanın mesajı okunsa? Biz, PKK partisi değiliz. Anarşist de değiliz. Bu memlekette PKK’nın elebaşını İmralı’ya biz tıktık. Habur’da kimseyi davul zurnayla karşılamadık. Üç dönem biz bu ülkeyi yönettik. Hiçbir sıkıntı olmadı. Hiç kimseyi engellemedik. Herkes törenini yaptı. Her şeyini özgürce yaptı. Bir genel başkanının mesajının okunması bizleri çok çok derinden üzmüştür. Genel başkanımızın mesajının okunması neden engel? Sayın Valimize bunu sormak istiyorum” sözlerine yer verdi.

Cemil Köroğlu, “Bu gelişmeler, Türkiye’de DSP’nin yükselişinin ayak sesleridir. Tekrar iktidar olmaya geliyoruz. Kimseyle kötü olmak için değil. Kanunlara, nizamlara uyan bir partiyiz. DSP, kadrolarıyla, her türlü kısıtlı imkânıyla iktidara yürüyecektir” diye konuştu.