Dr. Esat Ülkü unutulmadı

Aydın Tabip Odası Başkanlığı görevini yürütürken, 13 Ekim 2020’de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Dr. Esat Ülkü, ölüm yıldönümünde meslektaşları tarafından anıldı.


Aydın Tabip Odası’nca, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren önceki dönem Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü için anma etkinliği düzenlendi. Oda binasında gerçekleştirilen etkinlikte Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu adına konuşan Dr. Didem Tapan, Ülkü’nün vefatının üzerinden bir yıl geçtiğini anımsatarak, “Ekranlardaki tablolarda her akşam, nefesimizi tutup büyük bir endişeyle izlediğimiz sayılara, canımız Esat ağabeyimizin vefatı da eklendi. Büyük bir kaos içinde geçirdiğimiz bir buçuk yıl boyunca aşılamaya ağırlık verdik. Ancak sorunumuz sadece pandemi değildi. Tüm alanlarda çalışan hekimler olarak ‘tükenmişlikle’ karşı karşıya kaldık. Sevgili Esat ağabeyimizin vefatı, bizler için ‘tükendiğimizin’ tam bir ifadesi oldu” dedi.

“BİZE DEVRETTİĞİ BAYRAĞI ONURLA TAŞIYACAĞIZ”

Dr. Tapan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu noktada olumsuz çalışma ortamlarının, yetersiz koruyucu ekipmanın, her gün maruz kaldığımız sağlıkta şiddetin, ödenemeyen emeklerimizin karşılığını, performansı artırma adına uygulanan 5 dakikada hasta muayenelerinin yükünün altında kaldık. Üstelik pandemi de hayatını kaybeden sağlık emekçileri için Kovid – 19 enfeksiyonu meslek hastalığı olarak hâlâ kabul edilmedi. İyi hekimlik nosyonuyla donanmış, insancıl bakış açısına sahip, herkesi kucaklayan güler yüzünü özledik. Esat ağabeyimizin bize devrettiği bayrağı onurumuzla taşımaya, hekimlerin hak ettiği statüyü yeniden yapılandırmak için mücadelemize davet ediyoruz. Seni rahmet, minnet, sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ruhun şad olsun.”

Anma etkinliğine Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Çıbık, önceki dönem Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü ile oda yöneticileri katıldı.

2 Ekim 2020’de koronavirüs testi pozitif çıkan Ülkü, tedavi gördüğü hastanede 13 Ekim 2020’de yaşama veda etmişti.