Eczacılar sandığa gidiyor

21. Bölge Aydın Eczacı Odası’nın genel kurulunda konuşan Başkan Sefa Karaarslan, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da karşılıklı saygı ve sevgiyi esas alan yönetim anlayışını ilke edineceklerini söyledi.

21. Bölge Aydın Eczacı Odası’nın seçimli olağan genel kurulunun ilk gününde Başkan Sefa Karaarslan, üyelere hitap etti. Karaarslan, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da karşılıklı saygı ve sevgiyi esas alan yönetim anlayışını sürdüreceklerini kaydetti.

Oda binasındaki konferans salonunda gerçekleştirilen genel kurulun ilk oturumu saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra yapılan oylamada oda eski başkanlarından Ayhan Süer Arda, oybirliğiyle divan başkanlığına seçildi.

“KARARLI DURUŞ SERGİLEDİK”

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan 21. Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, halkın sağlığının korunması ve geliştirilmesi adına özveriyle çalışan çok özel ve değerli bir mesleğin mensupları olduklarını kaydetti. Sağlık Bakanlığı’nın da tanımlamasıyla Birinci Sınıf Sağlık Hizmetlerinin bir parçası olduklarını belirten Karaarslan, “Ancak yaşadığımız süreçler, gerek ekonomik açıdan gerekse de bürokratik açıdan hak ettiğimiz yeri hâlâ alamadığımız gerçeğini de değiştirmiyor. Sermaye, sağlık alanına, kârlılığı artıracağı bir pazar olarak bakıyor. Zincir eczaneyi denedi ama bizim kararlı duruşumuzla bunu başaramadı ancak bundan tamamen vazgeçtiği de söylenemez” dedi.

“YARDIMCI ECZACILIK KALDIRILMALI”

2012 yılında yapılan yasal düzenlemeyle eczacılık fakültesini bitirenlerin eczane açabilmesi için bir yıl bir eczanede yardımcı eczacılık yapması zorunluluğunun getirildiğini anımsatan Karaarslan, şöyle devam etti: “Uygulama geçen yıl başladı ve uygulamadaki zorluklar, yanında gerekliliği de tartışılmaya başlandı. Zaten yaz stajlarını yapan ve son yıl da yarım dönemini fiili staj yaparak tamamlayan öğrenciler için ilave bir yıl yardımcı eczacılık yapılması çok da anlamlı değil. Yardımcı eczacılığın kaldırılıp istihdam için ikinci eczacılığın teşvik edilmesinin daha sağlıklı ve verimli sonuçlar ortaya çıkaracağını düşünüyorum.”

“ADİL VE TARAFSIZ OLACAĞIZ”

2 yıllık dönemde üyelerin güvenine layık olmak için uğraş verdiklerini anlatan Karaarslan, “Mesleğimizi aydınlık yarınlara taşıma adına yola çıktık ve özveriyle çalıştık. Geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de tüm üyelerimize eşit mesafede, adil, tarafsız, herkese güven veren, karşılıklı saygı ve sevgiyi esas alan yönetim tarzı prensibimiz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Karaarslan’ın konuşmasının ardından Genel Sekreter Yüksel Şekerci tarafından 2 yıllık döneme ilişkin faaliyet raporu okundu.

Oy kullanma işlemi yarın gerçekleştirilecek.