Efeler Belediyesi’nden 25 Kasım duyarlılığı

Efeler Belediyesi, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kentin muhtelif noktalarına, katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu maketler yerleştirdi.


Efeler Belediyesi, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde farkındalık etkinliğine imza attı. Öldürülen kadınların isimlerinin yazılı olduğu maketler, kentin çeşitli noktalarına yerleştirildi. Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay da Merve Kotan ve Özgecan Arslan’la ilgili hazırlanan maketleri, belediyenin karşısındaki parka yerleştirdi.

Basında hemen her gün kadın cinayetleri ile taciz ve tecavüz haberlerine tanık olduklarını aktaran Atay, “Hepimizin yüreği sızlıyor. Bir şeyler yapmamız gerekiyor mu diye düşününce evet, bir şeyler yapmamız gerekiyor. Gerçekten de gereken her şeyi yapıyor muyuz diye düşünmemiz gerekiyor. Üzülüyoruz fakat gereken her şeyi yaptığımız konusunda hemfikir değiliz” dedi.

“SEVGİYİ HAYATI PAYLAŞARAK GÖSTERELİM”

Şiddetin önlenmesinde eğitime vurgu yapan Atay, “Kadınlarımızın öldürülme nedenleri de çok ilginç, çok acı. Merve kızımızı ayrılmak istediği erkek arkadaşı, kıskançlık bahanesiyle öldürdü. Özgecan’ı zaten bütün Türkiye değil, bütün dünyanın bildiği bir nedenden dolayı yaşamına son verildi. Kadınlara olan sevgimizi, onların yaşamlarına son vererek değil, onlarla gerçekten hayatı paylaşarak göstermemiz gerektiği kanısındayız” ifadelerini kullandı.

Başkan Atay, kimsenin kimseyi öldürmediği bir ortamda yaşamayı arzu ettiklerini ve bu nedenle şiddete kurban giden kadınların hatırlanması amacıyla bu farkındalık etkinliğini düzenlediklerini dile getirdi.